Don Bosco wins the Bobcat Jerry Eckenrod Invitational

Will Esmoil (West Liberty)  won by decision over Matt Robertson (Davenport Assumption) (Dec 6-3)

Final Scores and place matches of the Bobcat Jerry Eckenrod Invitational at Benton Community in Van Horne

1 Don Bosco 219
2 West Liberty 187
3 Williamsburg  184.5
4 West Delaware 172
5 Davenport Assumption 151.5
6 La Porte City, Union 125
7 Dallas Center-Grimes 124
8 Independence 118
9 Eddyville-Blakesburg-Fremont 106
10 Vinton-Shellsburg 77.5
11 Cedar Rapids Jefferson 75.5
12 Centerville 59
13 East Marshall 50
14 Cedar Rapids Washington 41
15 North Linn 40
16 Benton Community 39.5

106

  • 1st Place Match - Daniel Kimball (Don Bosco)  won by decision over Matthew Lewis (Centerville)  (Dec 5-3)
  • 3rd Place Match - Kolten Crawford (La Porte City, Union) won by decision over Trenton McDonough (Davenport Assumption) (Dec 4-2)
  • 5th Place Match - Kayden Gryp (Williamsburg ) won by decision over Sam Gingerich (West Liberty)  (Dec 6-0)
  • 7th Place Match - Mike Betterton (Vinton-Shellsburg)  won by fall over Luke Farmer (West Delaware)  (Fall 3:13)

113

  • 1st Place Match - Heath Moyer (North Linn) won by decision over Michael McClelland (Don Bosco) (Dec 9-5)
  • 3rd Place Match - Trestin Sales (Eddyville-Blakesburg-Fremont) won in the ultimate tie breaker over Payton Hellman (La Porte City, Union)  (UTB 2-2)
  • 5th Place Match - Sam Van dee (Williamsburg )  won by fall over Ayden Kovaleski (Dallas Center-Grimes) (Fall 2:32)
  • 7th Place Match - Tj Fitzpatrick (Davenport Assumption)  won by decision over Evan Woods (West Delaware)  (Dec 9-3)

120

  • 1st Place Match - Jack Thomsen (La Porte City, Union)  won by decision over Grayson Kesterson (Williamsburg )  (Dec 2-1)
  • 3rd Place Match - Cael Frost (Don Bosco)  won by decision over Tyler Landgrebe (Eddyville-Blakesburg-Fremont) (Dec 5-2)
  • 5th Place Match - Talen Dengler (West Liberty)  won by major decision over Noah Gonzalez (Davenport Assumption)  (MD 11-2)
  • 7th Place Match - Carson Burchland (East Marshall)  won by fall over Peyton Braunschweig (Dallas Center-Grimes)  (Fall 3:43)

126

  • 1st Place Match - Easton Larson (Don Bosco)  won by decision over Jalen Schropp (Williamsburg )  (Dec 1-0)
  • 3rd Place Match - Carter Weeks (Vinton-Shellsburg) won by major decision over Tate Ricard (Eddyville-Blakesburg-Fremont)  (MD 8-0)
  • 5th Place Match - Lake Lebahn (La Porte City, Union)  won by fall over Wyatt Bieschke (Benton Community) (Fall 2:24)
  • 7th Place Match - Alex Maury (West Delaware) won by decision over Nathan Lauterwasser (Cedar Rapids Jefferson) (Dec 4-2)

132

  • 1st Place Match - Will Esmoil (West Liberty)  won by decision over Matt Robertson (Davenport Assumption) (Dec 6-3)
  • 3rd Place Match - Will Foreman (Cedar Rapids Washington) won by decision over Alex Hanna (Eddyville-Blakesburg-Fremont) (Dec 4-2)
  • 5th Place Match - Luke Radeke (Vinton-Shellsburg)  won by decision over Ryan Phillips (West Delaware) (Dec 1-0)
  • 7th Place Match - Garret Jensen (Williamsburg )  won by major decision over Max Wettengel (Don Bosco)  (MD 13-2)

138

  • 1st Place Match - Gable Fox (Don Bosco) won by fall over Coy Ruess (West Liberty)(Fall 2:29)
  • 3rd Place Match - Matthew Doyle (Independence)  won by decision over Brock Radeke (Vinton-Shellsburg)(Dec 9-4)
  • 5th Place Match - Adam Ahrendsen (La Porte City, Union) won by fall over Chris Karamitros (Cedar Rapids Washington)  (Fall 3:17)
  • 7th Place Match - Cole Engel (West Delaware)  won by major decision over Antonio Pagel (Cedar Rapids Jefferson)  (MD 12-4)

145

  • 1st Place Match - Sage Walker (Eddyville-Blakesburg-Fremont) won by decision over Cael Meyer (West Delaware)  (Dec 7-4)
  • 3rd Place Match - Tiger Terpstra (Centerville) won by decision over Logan Lutgen (Don Bosco)  (Dec 8-7)
  • 5th Place Match - Scott Betterton (Vinton-Shellsburg)  won by fall over Justis Dengler (West Liberty)  (Fall 3:40)
  • 7th Place Match - Bain Broderick (Dallas Center-Grimes)  won by fall over Riley Holt (Williamsburg )  (Fall 3:47)

152

  • 1st Place Match - Mitchel Mangold (West Delaware)  won by decision over Joe Kelly (West Liberty)  (Dec 7-0)
  • 3rd Place Match - Luke Fistler (Dallas Center-Grimes)  won by major decision over Jarret Orr (Independence) (MD 13-4)
  • 5th Place Match - Dakota Boyer (Eddyville-Blakesburg-Fremont) won by fall over Christian Atkinson (Benton Community) (Fall 2:52)
  • 7th Place Match - Tyreese Smith (Cedar Rapids Jefferson) won by fall over Gage Blythe (Williamsburg )  (Fall 1:47)

160

  • 1st Place Match - Zane Mulder (Dallas Center-Grimes)  won by major decision over Austin Hellman (Don Bosco)  (MD 11-1)
  • 3rd Place Match - Cavin Malloy (Williamsburg ) won by decision over Jared Voss (West Delaware)  (Dec 6-2)
  • 5th Place Match - Brody Scheer (Benton Community)  won by decision over Seth House (Independence) (Dec 1-0)
  • 7th Place Match - Kaleb Roach (La Porte City, Union) won by medical forfeit over Jacob Sherzer (Cedar Rapids Jefferson) (M. For.)

170

  • 1st Place Match - Noah Bandstra (East Marshall) won by major decision over Kort Johnson (Vinton-Shellsburg) (MD 9-0)
  • 3rd Place Match - Payton Pelke (La Porte City, Union)  won by decision over Thomas Even (Don Bosco) (Dec 3-0)
  • 5th Place Match - Cole Davis (Independence) won by forfeit over Jack Neuhaus (West Delaware)  (For.)
  • 7th Place Match - A.J. Lenz (West Liberty) won by decision over Tucker Stanerson (Williamsburg ) (Dec 3-1)

182

  • 1st Place Match - Julien Broderson (Davenport Assumption)  won by fall over Bryce Schares (Don Bosco) (Fall 2:20)
  • 3rd Place Match - Zach Needham (Dallas Center-Grimes)  won by decision over Lane Albertsen (La Porte City, Union) (Dec 3-2)
  • 5th Place Match - Quinton Rechkemmer (North Linn)  won by medical forfeit over Isaac Maser (Williamsburg ) (M. For.)
  • 7th Place Match - Jackson Gingerich (West Liberty) won by fall over Jordan Bries (West Delaware) (Fall 1:18)

195

  • 1st Place Match - Bryce Esmoil (West Liberty)  won by medical forfeit over Harrison Goebel (West Delaware)  (M. For.)
  • 3rd Place Match - Josh Holub (Williamsburg )  won by fall over Taylor Viktora (Cedar Rapids Jefferson)  (Fall 1:11)
  • 5th Place Match - Seth Adrian (Davenport Assumption) won by fall over Wyatt Sawvel (Don Bosco)  (Fall 1:20)
  • 7th Place Match - Jared Scherrman (Cedar Rapids Washington) won by fall over Rashawn Williams (La Porte City, Union) (Fall 2:53)

220

  • 1st Place Match - Hunter Crawford (Independence)  won by fall over Henry Martens (Davenport Assumption) (Fall 1:40)
  • 3rd Place Match - Ben Ridenour (West Delaware)  won by fall over Dawson Sweet (Cedar Rapids Jefferson)  (Fall 1:28)
  • 5th Place Match - Kobe Simon (West Liberty) won by fall over Easton Werner (Benton Community) (Fall 0:39)
  • 7th Place Match - Dylan Rottinghaus (Don Bosco)  won by decision over Clayton Kempf (Williamsburg )  (Dec 7-2)

285

  • 1st Place Match - Keaton Zimmerman (Williamsburg )  won by decision over Andy Lopez (West Liberty)(Dec 3-1)
  • 3rd Place Match - Jacob Comer (Dallas Center-Grimes) won by fall over Nate Hempel (Davenport Assumption) (Fall 5:06)
  • 5th Place Match - Drew Evans (Independence)  won by fall over Bryce Timmerman (Benton Community) (Fall 2:19)
  • 7th Place Match - Kody Wenger (West Delaware)  won by decision over Michael Currington (Centerville)  (Dec 5-2)