Top Ten 1A First Round Bouts at the 2018 State Tournament

BY JIM THOMPSON For THE PREDICAMENT

Jaymus Wilson of Alburnett

106 - #5 Donavon Hanson (Fr.) Manson NW Webster vs. #1 Jaymus Wilson (Jr.) Alburnett

Wilson placed 3rd at 106 last year and 5th in 2016 at 106.  He draws Hanson who has just one loss on the year and has beaten returning place winner Connor Attkisson of Tri Center Neola this season.  The winner could see Attkisson in the quarterfinals.

120 – #7 Isaac Schimmels (Fr.) Denver vs. #4 Daniel Meeker (So.) Wapello

Meeker is the returning state place winner in this bout, taking 6th at 106 last season.  Schimmels is battle tested coming to the state tournament beating several ranked kids down the stretch to make it to the Well.

132 - #3 Joshua Tibbits (Jr.) Martensdale-St Marys vs. #4 Gabriel Lewis (So.) Denver

Tibbits captured 5th in 2017 and grabbed 3rd a season ago at this weight class.  He draws Gabe Lewis who was beaten by top ranked Donny Schmit of Wapsie Valley at districts to setup one of the best matches in the 1st round of Class 1A.

138 - #1 Gable Fox (Sr.) Don Bosco vs. #6 Connor Lange (Jr.) Missouri Valley

Fox has finished 7th-3rd-3rd to this point in his high school career and has only one goal in mind this week.  He will get tested right away by Missouri Valley’s Connor Lange.  Lange has just two losses on the season and is now a 3x state qualifier himself.  Lange finished 6th at 120 in 2016.

145 - #5 Garret Thompson (Sr.) Logan Magnolia vs. #2 Kory Van Oort (Jr.) West Sioux

A great battle right out of the gate between a pair of returning placers from Western Iowa.  Thompson has finished on the podium twice in the past and Van Oort was a finalist at 138 last season.  Both wrestlers are making their 3rd appearance at traditional state.

152 - #6 Austin Eilers (Sr.) Lawton-Bronson vs. #4 Kaleb Krall (Jr.) Wapsie Valley

Yet another 1st round bout pairing wrestlers with state success. Eilers finished 5th at 145 a year ago and is making his 3rd trip to the state meet.  Krall won a state title a season ago at 138, but lost to 2nd ranked Caleb Wilson of Denver at districts which setup this match.

170 - #3 Bryce Werderman (Sr.) Lisbon vs. #5 Brandon Trees (Sr.) North Butler-Clarksville

Werdeman has the better resume on paper as he placed 6th last season at this weight class and is now a 3x qualifier.  Trees is a returning qualifier that has had a very solid senior season to this point.

182 - #5 Tucker Kroeze (Jr.) Belmond Klemme vs. #7 @ 195 Manning Kuboushek (Sr.) South Winn

Kroeze is making his first trip to the state tournament and has had a hot hand down the stretch as the matches have meant more.  Kuboushek qualified for state last year in the 195 lb. class but fell short of making the stand.  He made the last - minute decision to drop to 182 for sectionals and will be an interesting first round opponent for Kroeze.

220 - #4 Nick Gaes (Jr.) Alta-Aurelia vs. #3 Chaz Clark (Sr.) Pleasantville

Another great 1st rounder featuring Chaz Clark who was the runner-up at this weight a year ago.  Gaes qualified a season ago and comes into state undefeated with a couple notable victories under his belt.

285 - #8 Cody Crawford (Sr.) Waco vs. #2 Enrique Maravilla (Sr.) Manson NW Webster

Crawford has finished 8th place the last two years at state and draws Maravilla who comes to Iowa from Georgia.  Maravilla finished 3rd last season and was a runner-up his sophomore year at the Georgia State Tourney.