NCAA Division III Session I Results from Cleveland

Eric Devos of Wartburg

1  Wartburg 16.5
2  Ithaca 12
3  Messiah 10
4  Augsburg 9
5  Johnson & Wales (RI) 7
5  Stevens 7
7  SUNY Oneonta 6
7  Wabash 6
7  Wesleyan (CT) 6
10 Wis.-La Crosse 5.5
11 Baldwin Wallace 5
11 Loras 5
11 Lycoming 5
11 Mount Union 5
15 Coast Guard 4.5
15 Coe 4.5

Preliminary Round
125 - Clarren Pestano (Central College (Iowa) LBD Ferdinand Mase, Ithaca 6-5
141- Kevin Kelly (Loras College) WBD  Sean lyons, NYU 8-4
149- Jimmy Davis (Loras College) WBF Stephen Maloney, Messiah 6:54

Championship Round

125
Brennen Doebel (Wartburg College) Lost MD Peter Del Gallo, South Maine 15-7
133
Brock Rathbun (Wartburg College) T-Fall  Dante Ginnetti, Baldwin Wallace 18-0
Brendan Gould (Augustana College (Illinois) Won Inj Def Matthew Noble, NYU 5:00
141
Kevin Kelly (Loras College) LBD Joseph Ghione (Elizabethtown) 6-2
Josh Martin (Cornell College) Won MD Charles Nash, Baldwin Wallace 17-4
149
Cross Cannone (Wartburg College) MD  Grant Sorensen, Trinity 12-3
Jimmy Davis (Loras College) WBF Evan Drill 18-2
Bradan Birt (Millikin University) LBD Trevor Corl, Lycoming 11-8
Spencer Nevills (UW-La Crosse) LBD Gregory Warner, York 6-5
157
Logan Thomsen (Wartburg College) WBD Eric Hutchinson, York 2-0
Cole Erickson (Coe College) T-Fall Greg Chery, SUNY Cortland 16-0
165
Mike Ross (Wartburg College) W MD Blake Dixon, John Carroll 11-1
Ben Hewson (Cornell College) LBD  Frank Aiello, Wheaton 7-3
Jeremy Vester (Central College (Iowa) LBF Taylor Shay, Roger Williams 7:00
174
Eric Devos (Wartburg College) WBF Jaison White (Ithaca) 0:50
Jake Voss (Coe College) W T-Fall Troy Seymour, Oswego st. 16-1
Nathan Fritz (Central College (Iowa) L MD Jon Goetz, UW Platteville 12-0
184
Tyler Lutes (Wartburg College) dec Derek Beitz, Messiah 4-0
197
Kyle Fank (Wartburg College) Dec Blake Bunce, Merchant Marine 3-0
Guy Patron (Loras College) Dec Drew Kasper, Otterbein 6-4
Andrew Holladay (Coe College) dec Michael DiNardo, Johnson & Wales 7-6
285
Quin Gilliam (Loras College) LBD Nico Ramirez, Southern Va.9-8
Tyler Ortmann (Cornell College) LBF James Bethel, SUNY Oneonta 3:20
Lance Evans (Wartburg College) dec Nathan Barcaskey, Ohio Northern 5-0

Consolation Preliminaries

125

  • Brennen Doebel (Wartburg)  won by major decision over Dylan Nuttall (York (PA) (MD 19-7)
  • Clarren Pestano (Central (IA) won by decision over Nick Barbaria (Roger Williams) (Dec 5-0)
 165 Tyler Grimsley (Olivet) won by decision over Jeremy Vester (Central (IA) (Dec 6-2)