Results of Team Iowa Gold at 2018 AAU Scholastic Duals Developmental

Pool J - 69. Team Iowa Gold
Round 1
69. Team Iowa Gold defeated 68. Beach Rats 55-21
106 - Donavon Hanson (69. Team Iowa Gold) over Ana Bradshaw (68. Beach Rats) Fall 1:42
113 - Robert Howard (69. Team Iowa Gold) over Nathan Bremer (68. Beach Rats) Fall 1:00
120 - Cauy Furgison (69. Team Iowa Gold) over Preston Turner (68. Beach Rats) Fall 2:09
126 - Gunner Stier (68. Beach Rats) over Cyden Furgison (69. Team Iowa Gold) SV-1 4-2
132 - Colton Lawrence (68. Beach Rats) over Michael Moore (69. Team Iowa Gold) Fall 2:52
138 - Brandon Mills (69. Team Iowa Gold) over Douglas Tappin (68. Beach Rats) Fall 3:51
145 - Joshua Dunsbergen (69. Team Iowa Gold) over Zachary Nelson (68. Beach Rats) Fall 3:21
152 - Caleb Kloberdanz (69. Team Iowa Gold) over Joel Rodriguez (68. Beach Rats) Maj 13-4
160 - Trystin Ross (69. Team Iowa Gold) over Jacob Kamins (68. Beach Rats) Fall 5:10
170 - Chance Rice (69. Team Iowa Gold) over Hunter Rockhill (68. Beach Rats) Fall 1:06
182 - Kanan Morris (69. Team Iowa Gold) over Unknown (Unattached) Forf
195 - Damir Gumerov (69. Team Iowa Gold) over Mathew Strong (68. Beach Rats) Dec 5-3
220 - Ethan Hollenbach (68. Beach Rats) over Unknown (Unattached) Forf
285 - Stanley Hollenbach (68. Beach Rats) over Storm Howard (69. Team Iowa Gold) Fall 1:34

Round 2
69. Team Iowa Gold defeated 70. Team Skeletor 35-32
106 - Donavon Hanson (69. Team Iowa Gold) over Darnell Page (70. Team Skeletor) TF 15-0
113 - Robert Howard (69. Team Iowa Gold) over Jack Gatley (70. Team Skeletor) Fall 2:56
120 - Cauy Furgison (69. Team Iowa Gold) over Travis Haworth (70. Team Skeletor) Maj 15-5
126 - Michael Moore (69. Team Iowa Gold) over Christopher Barthelemy (70. Team Skeletor) Fall 1:08
132 - Jaylon Andrews (70. Team Skeletor) over Cyden Furgison (69. Team Iowa Gold) Maj 13-5
138 - Brandon Mills (69. Team Iowa Gold) over Marcos Pecina (70. Team Skeletor) Maj 15-4
145 - Joshua Dunsbergen (69. Team Iowa Gold) over Brett Reeves (70. Team Skeletor) Maj 17-9
152 - Christian Dangle (70. Team Skeletor) over Caleb Kloberdanz (69. Team Iowa Gold) Dec 9-7
160 - Efrain Acosta (70. Team Skeletor) over Trystin Ross (69. Team Iowa Gold) Fall 4:16
170 - Chance Rice (69. Team Iowa Gold) over Randall Santana (70. Team Skeletor) Fall 0:18
182 - Amneous Chambers (70. Team Skeletor) over Colt Carpenter (69. Team Iowa Gold) Maj 18-10
195 - Zachary Wendle (70. Team Skeletor) over Kanan Morris (69. Team Iowa Gold) Fall 1:51
220 - Anthony Williams (70. Team Skeletor) over Damir Gumerov (69. Team Iowa Gold) Dec 11-9
285 - Javier Arango (70. Team Skeletor) over Storm Howard (69. Team Iowa Gold) Fall 0:46

Round 4
69. Team Iowa Gold defeated 72. North Florida Yuligans 60-14
106 - Donavon Hanson (69. Team Iowa Gold) over Unknown (Unattached) Forf
113 - Robert Howard (69. Team Iowa Gold) over Dominick Carter (72. North Florida Yuligans) Fall 1:19
120 - Cauy Furgison (69. Team Iowa Gold) over Bryce Bees (72. North Florida Yuligans) Fall 3:26
126 - Michael Moore (69. Team Iowa Gold) over Cameron Komat (72. North Florida Yuligans) Fall 0:21
132 - Keshawn Percy (72. North Florida Yuligans) over Cyden Furgison (69. Team Iowa Gold) Dec 10-4
138 - Micah Lanier (72. North Florida Yuligans) over Brandon Mills (69. Team Iowa Gold) Dec 8-2
145 - Joshua Dunsbergen (69. Team Iowa Gold) over Jacob McGowan (72. North Florida Yuligans) Fall 2:37
152 - Requan Works (72. North Florida Yuligans) over Caleb Kloberdanz (69. Team Iowa Gold) Dec 12-7
160 - Trystin Ross (69. Team Iowa Gold) over Cole Baggett (72. North Florida Yuligans) Fall 2:33
170 - Chance Rice (69. Team Iowa Gold) over John Tiedeman (72. North Florida Yuligans) Fall 0:20
182 - Colt Carpenter (69. Team Iowa Gold) over Victor Jansen-Rodriguez (72. North Florida Yuligans) Fall 0:56
195 - Kanan Morris (69. Team Iowa Gold) over David Crawford (72. North Florida Yuligans) Fall 0:29
220 - Damir Gumerov (69. Team Iowa Gold) over Nicholas Siemonof (72. North Florida Yuligans) Fall 3:34
285 - Carlos Mota-Torres (72. North Florida Yuligans) over Storm Howard (69. Team Iowa Gold) Fall 2:40
72. North Florida Yuligans's team score was adjusted by -1.000 for Straps

Round 5
73. Team STL Ironman defeated 69. Team Iowa Gold 46-18
106 - Robert Howard (69. Team Iowa Gold) over Keith Ransom (73. Team STL Ironman) Dec 6-1
113 - Donavon Hanson (69. Team Iowa Gold) over Ben Stubblefield (73. Team STL Ironman) TF 16-1
120 - Samuel Schultz (73. Team STL Ironman) over Cauy Furgison (69. Team Iowa Gold) Fall 2:41
126 - Kylan Montgomery (73. Team STL Ironman) over Cyden Furgison (69. Team Iowa Gold) Dec 6-5
132 - Kevin Duong (73. Team STL Ironman) over Michael Moore (69. Team Iowa Gold) Fall 3:05
138 - Kaden Hart (73. Team STL Ironman) over Brandon Mills (69. Team Iowa Gold) Maj 18-5
145 - Aidan Johnson (73. Team STL Ironman) over Joshua Dunsbergen (69. Team Iowa Gold) Fall 2:40
152 - Jamarius Jones (73. Team STL Ironman) over Caleb Kloberdanz (69. Team Iowa Gold) Fall 0:18
160 - Trystin Ross (69. Team Iowa Gold) over Luke Dickhaus (73. Team STL Ironman) Dec 7-4
170 - Lucas Watson (73. Team STL Ironman) over Chance Rice (69. Team Iowa Gold) Dec 6-5
182 - Jackson Barnhart (73. Team STL Ironman) over Kanan Morris (69. Team Iowa Gold) Fall 4:35
195 - Damir Gumerov (69. Team Iowa Gold) over Cole Gripka (73. Team STL Ironman) Maj 14-6
220 - Justin Mowry (73. Team STL Ironman) over Unknown (Unattached) Forf
285 - Storm Howard (69. Team Iowa Gold) over Anthony Mcroberts (73. Team STL Ironman) Dec 6-4

Round 6
71. Nebraska War defeated 69. Team Iowa Gold 43-25
106 - Robert Howard (69. Team Iowa Gold) over Konner Schluckebier (71. Nebraska War) Fall 1:27
113 - Donavon Hanson (69. Team Iowa Gold) over Noor Salat (71. Nebraska War) Fall 1:11
120 - Grayson Fries (71. Nebraska War) over Cauy Furgison (69. Team Iowa Gold) Dec 4-0
126 - Jaxon Minnick (71. Nebraska War) over Michael Moore (69. Team Iowa Gold) Fall 2:18
132 - Colten Kowalek (71. Nebraska War) over Cyden Furgison (69. Team Iowa Gold) Maj 8-0
138 - Brecken Loftin (71. Nebraska War) over Brandon Mills (69. Team Iowa Gold) Dec 7-6
145 - Joshua Dunsbergen (69. Team Iowa Gold) over Tommy Wentz (71. Nebraska War) Maj 11-0
152 - Derek Wortman (71. Nebraska War) over Caleb Kloberdanz (69. Team Iowa Gold) Fall 0:31
160 - Landon Towne (71. Nebraska War) over Trystin Ross (69. Team Iowa Gold) Fall 0:53
170 - Kody Hahn (71. Nebraska War) over Chance Rice (69. Team Iowa Gold) SV-1 4-2
182 - Kanan Morris (69. Team Iowa Gold) over Krew Tran (71. Nebraska War) Dec 5-0
195 - Damir Gumerov (69. Team Iowa Gold) over Chris Wortmann (71. Nebraska War) Fall 1:25
220 - Dylan Kuehler (71. Nebraska War) over Unknown (Unattached) Forf
285 - Jacob Mayville (71. Nebraska War) over Storm Howard (69. Team Iowa Gold) Fall 0:56

Round 7

74. Turks Head defeated 69. Team Iowa Gold 36-32
106 - Robert Howard (69. Team Iowa Gold) over Christopher Green (74. Turks Head) Fall 1:31
113 - Donavon Hanson (69. Team Iowa Gold) over James King (74. Turks Head) SV-1 7-5
120 - Sean Guinan (74. Turks Head) over Cauy Furgison (69. Team Iowa Gold) Dec 5-2
126 - Jordan Howard (74. Turks Head) over Cyden Furgison (69. Team Iowa Gold) Dec 3-1
132 - Michael Moore (69. Team Iowa Gold) over Martin Cowan (74. Turks Head) Fall 0:19
138 - Brandon Mills (69. Team Iowa Gold) over Elisha Rodriguez (74. Turks Head) Fall 1:53
145 - Joshua Dunsbergen (69. Team Iowa Gold) over Jahmair Rider (74. Turks Head) Fall 3:18
152 - James Lledo (74. Turks Head) over Caleb Kloberdanz (69. Team Iowa Gold) Fall 1:40
160 - Kyle Stradzus (74. Turks Head) over Trystin Ross (69. Team Iowa Gold) Fall 0:37
170 - Chance Rice (69. Team Iowa Gold) over Daniel Ressler (74. Turks Head) Fall 1:32
182 - Andrew Dibernardo (74. Turks Head) over Kanan Morris (69. Team Iowa Gold) Fall 0:23
195 - Ethan Seeley (74. Turks Head) over Damir Gumerov (69. Team Iowa Gold) Fall 4:49
220 - Double Forfeit
285 - Thomas Bramwell (74. Turks Head) over Storm Howard (69. Team Iowa Gold) Fall 0:43
69. Team Iowa Gold's team score was adjusted by -1.000 for Unsportsman
Silver - 69. Team Iowa Gold

Champ. Round 1

69. Team Iowa Gold defeated 47. Dynamic Elite 51-18
106 - Robert Howard (69. Team Iowa Gold) over Shyheem Davis (47. Dynamic Elite) Fall 4:31
113 - Donavon Hanson (69. Team Iowa Gold) over Nathaniel Mayfield (47. Dynamic Elite) Maj 9-0
120 - Cauy Furgison (69. Team Iowa Gold) over Woodson Wisz (47. Dynamic Elite) Fall 1:17
126 - Ryan Schroer (47. Dynamic Elite) over Cyden Furgison (69. Team Iowa Gold) Dec 8-6
132 - Michael Moore (69. Team Iowa Gold) over Nicholas Williams (47. Dynamic Elite) Maj 14-1
138 - Brandon Mills (69. Team Iowa Gold) over Bryce Sellers (47. Dynamic Elite) Dec 11-7
145 - Joshua Dunsbergen (69. Team Iowa Gold) over Austin Duncan (47. Dynamic Elite) Maj 9-0
152 - Isaiah Deck (47. Dynamic Elite) over Caleb Kloberdanz (69. Team Iowa Gold) Dec 17-11
160 - Trystin Ross (69. Team Iowa Gold) over A`Cire Collins (47. Dynamic Elite) Fall 1:55
170 - Chance Rice (69. Team Iowa Gold) over Unknown (Unattached) Forf
182 - Kanan Morris (69. Team Iowa Gold) over Unknown (Unattached) Forf
195 - Damir Gumerov (69. Team Iowa Gold) over Tyre Cameron (47. Dynamic Elite) Fall 1:58
220 - Xavier McGhee (47. Dynamic Elite) over Unknown (Unattached) Forf
285 - Michael Carvin (47. Dynamic Elite) over Storm Howard (69. Team Iowa Gold) Fall 1:44

Quarterfinal

69. Team Iowa Gold defeated 31. Team STL Captain America 47-21
106 - Robert Howard (69. Team Iowa Gold) over Alexander Doehring (31. Team STL Captain America) TF 17-2
113 - Donavon Hanson (69. Team Iowa Gold) over Dalton Litzsinger (31. Team STL Captain America) Maj 15-7
120 - Cauy Furgison (69. Team Iowa Gold) over Drew Doehring (31. Team STL Captain America) SV-1 10-8
126 - Michael Moore (69. Team Iowa Gold) over Kyle Hurst (31. Team STL Captain America) Fall 0:47
132 - Connor Zimmermann (31. Team STL Captain America) over Cyden Furgison (69. Team Iowa Gold) Dec 9-5
138 - Brandon Mills (69. Team Iowa Gold) over Emir Chodronov (31. Team STL Captain America) Fall 1:27
145 - Joshua Dunsbergen (69. Team Iowa Gold) over Luke Bradley (31. Team STL Captain America) Fall 0:54
152 - Riley Nottingham (31. Team STL Captain America) over Caleb Kloberdanz (69. Team Iowa Gold) Fall 5:05
160 - Trystin Ross (69. Team Iowa Gold) over Michael Hotop (31. Team STL Captain America) Dec 12-5
170 - Chance Rice (69. Team Iowa Gold) over David Sweat (31. Team STL Captain America) Dec 9-3
182 - Kanan Morris (69. Team Iowa Gold) over Bryce Leuenberger (31. Team STL Captain America) Fall 0:41
195 - Dakota Davis (31. Team STL Captain America) over Unknown (Unattached) Forf
220 - Damir Gumerov (69. Team Iowa Gold) over Caden Howard (31. Team STL Captain America) Fall 1:19
285 - Cody Imbierowicz (31. Team STL Captain America) over Storm Howard (69. Team Iowa Gold) Fall 0:25
69. Team Iowa Gold's team score was adjusted by -1.000 for unsportsmanlike conduct

Semifinal

69. Team Iowa Gold defeated 66. South Dakota Red 45-21
106 - Jacob Vogel (66. South Dakota Red) over Donavon Hanson (69. Team Iowa Gold) Fall 1:38
113 - Robert Howard (69. Team Iowa Gold) over Brayden Schlachter (66. South Dakota Red) Fall 5:02
120 - Cauy Furgison (69. Team Iowa Gold) over Ethen Allen (66. South Dakota Red) Fall 1:26
126 - Michael Moore (69. Team Iowa Gold) over Braimen Steen (66. South Dakota Red) Fall 1:58
132 - Cyden Furgison (69. Team Iowa Gold) over Unknown (Unattached) Forf
138 - Brandon Mills (69. Team Iowa Gold) over Mason Fey (66. South Dakota Red) Dec 5-1
145 - Joshua Dunsbergen (69. Team Iowa Gold) over Brenden Allen (66. South Dakota Red) Dec 6-2
152 - Caleb Kloberdanz (69. Team Iowa Gold) over Levi Nightingale (66. South Dakota Red) SV-1 6-4
160 - Gavin Holland (66. South Dakota Red) over Trystin Ross (69. Team Iowa Gold) Fall 1:33
170 - Chance Rice (69. Team Iowa Gold) over Caleb Brink (66. South Dakota Red) Inj 2:06
182 - Kanan Morris (69. Team Iowa Gold) over Carter Heinz (66. South Dakota Red) Dec 10-3
195 - Colt Carpenter (69. Team Iowa Gold) over Joel Brink (66. South Dakota Red) Dec 12-9
220 - Marshall Baldwin (66. South Dakota Red) over Damir Gumerov (69. Team Iowa Gold) Dec 9-6
285 - Dawson Lensing (66. South Dakota Red) over Storm Howard (69. Team Iowa Gold) Fall 0:49

1st Place Match

69. Team Iowa Gold defeated 40. CFWA Stars 36-33
106 - Donavon Hanson (69. Team Iowa Gold) over Elijah Lusk (40. CFWA Stars) Fall 3:14
113 - William Kennedy (40. CFWA Stars) over Robert Howard (69. Team Iowa Gold) Maj 10-2
120 - Cauy Furgison (69. Team Iowa Gold) over Fernando Dominguez (40. CFWA Stars) Fall 2:39
126 - Michael Moore (69. Team Iowa Gold) over Vincent Menozzi (40. CFWA Stars) Dec 6-0
132 - Cyden Furgison (69. Team Iowa Gold) over Unknown (Unattached) Forf
138 - Brandon Mills (69. Team Iowa Gold) over Garrett Hughes (40. CFWA Stars) Dec 11-7
145 - Easton Tobia (40. CFWA Stars) over Joshua Dunsbergen (69. Team Iowa Gold) Dec 3-0
152 - Hunter Brinkman (40. CFWA Stars) over Caleb Kloberdanz (69. Team Iowa Gold) TF 22-6
160 - Wyatt Forsberg (40. CFWA Stars) over Trystin Ross (69. Team Iowa Gold) Fall 1:58
170 - Chance Rice (69. Team Iowa Gold) over Unknown (Unattached) Forf
182 - Colt Carpenter (69. Team Iowa Gold) over Unknown (Unattached) Forf
195 - Matthew Kaplan (40. CFWA Stars) over Kanan Morris (69. Team Iowa Gold) Fall 3:26
220 - Mason Arnold (40. CFWA Stars) over Damir Gumerov (69. Team Iowa Gold) Dec 7-5
285 - Jacob Donaldson (40. CFWA Stars) over Storm Howard (69. Team Iowa Gold) Fall 1:17