Results of Jack Mendenhall Invitational

Conrad Braswell

Team Scores
1 Valley , West Des Moines 181
2 Ankeny 158
3 Clarion-Goldfield-Dows 155
4 Cedar Rapids Kennedy 144
5 Prairie, Cedar Rapids 140.5
6 Iowa City High 140
7 Omaha Skutt Catholic 129
8 Carroll 110
9 Dowling Catholic 104
10 Glenwood 100.5
11 Indianola 95
12 Ballard 78.5
13 Perry 67
14 OA-BCIG 46
15 Pocahontas Area 40
16 Ames 34
17 Boone 33.5
18 Nevada 7
106
1st Place Match - Trever Anderson (Ankeny) 24-1 won by major decision over Jacob Mielke (Pocahontas Area) 25-2 (MD 12-4)
3rd Place Match - Ethan Wood-Finley (Iowa City High) 16-1 won by decision over Zach Ourada (Omaha Skutt Catholic) 21-8 (Dec 4-1)
5th Place Match - Ryder Downey (Indianola) 21-5 won by decision over Cole Nelson (Perry) 21-8 (Dec 6-2)
7th Place Match - Hunter Kalous (Prairie, Cedar Rapids) 14-8 won by decision over Dalton Bell (Glenwood) 19-14 (Dec 5-1)

113
1st Place Match - Austin Kegley (Prairie, Cedar Rapids) 19-1 won by fall over Cael Cox (Ankeny) 22-4 (Fall 1:49)
3rd Place Match - Ethan Mahoney (Dowling Catholic) 15-6 won by decision over Tyler Stein (Clarion-Goldfield-Dows) 22-8 (Dec 3-0)
5th Place Match - Jaxson Kuhlmann (Carroll) 17-11 won by major decision over Tyce Ruffridge (Pocahontas Area) 17-17 (MD 14-5)
7th Place Match - Tony Sloboth (Omaha Skutt Catholic) 17-13 won by fall over Dylan Fallacaro (Valley , West Des Moines) 7-12 (Fall 3:05)

120
1st Place Match - Garrett Bormann (Iowa City High) 22-2 won by decision over Eric Gilge (Dowling Catholic) 18-2 (Dec 4-2)
3rd Place Match - Adam Kruse (Omaha Skutt Catholic) 18-7 won by decision over Garrett Seaba (Clarion-Goldfield-Dows) 22-7 (Dec 6-5)
5th Place Match - Carter Drake (Carroll) 21-4 won by fall over Reese Broer (Ballard) 15-11 (Fall 3:24)
7th Place Match - Austin Steuhm (Prairie, Cedar Rapids) 11-12 won by decision over Aidan Feldman (Valley , West Des Moines) 9-13 (Dec 4-0)

126
1st Place Match - Caleb Rathjen (Ankeny) 23-1 won by decision over NIck Oldham (Valley , West Des Moines) 19-2 (Dec 7-4)
3rd Place Match - Carson Murray (Dowling Catholic) 17-6 won by forfeit over Caleb Lazure (Omaha Skutt Catholic) 12-3 (For.)
5th Place Match - Ashtin Falck (Cedar Rapids Kennedy) 8-4 won by decision over Michael Santoro (Iowa City High) 12-13 (Dec 3-0)
7th Place Match - Bryce Allen (Clarion-Goldfield-Dows) 15-13 won by fall over Caden Neumann (Carroll) 13-11 (Fall 3:04)

132
1st Place Match - Conrad Braswell (Prairie, Cedar Rapids) 18-3 won by fall over Remington Hanson (Clarion-Goldfield-Dows) 20-9 (Fall 3:51)
3rd Place Match - Sam Kallem (Ankeny) 19-6 won by major decision over Gage Long (Ballard) 19-7 (MD 17-7)
5th Place Match - Jacob Nelson (Perry) 20-6 won by decision over Kyle Sharp (Boone) 14-15 (Dec 8-1)
7th Place Match - Brendan Nielsen (Valley , West Des Moines) 8-8 won by decision over Brock Elbert (Indianola) 13-16 (Dec 4-0)

138
1st Place Match - Nicholas Stoltenberg (Omaha Skutt Catholic) 17-1 won by decision over Kaleb Olejniczak (Perry) 27-1 (Dec 3-2)
3rd Place Match - Johnny Washburn (Prairie, Cedar Rapids) 18-5 won by decision over Jake Nieman (OA-BCIG) 19-7 (Dec 6-4)
5th Place Match - Jackson Lukehart (Valley , West Des Moines) 12-10 won by medical forfeit over Dylan Falck (Cedar Rapids Kennedy) 19-5 (M. For.)
7th Place Match - Ryan Ceynar (Iowa City High) 16-10 won by fall over Kayden Kolthoff (Ankeny) 7-7 (Fall 2:36)

145
1st Place Match - Caleb Corbin (Valley , West Des Moines) 17-4 won in the ultimate tie breaker over Nick Bonanno (Indianola) 20-6 (UTB 4-4)
3rd Place Match - Abraham Dirkx (Carroll) 21-5 won by major decision over Keaton Wilson (Clarion-Goldfield-Dows) 13-7 (MD 11-1)
5th Place Match - Alex Bangs (Ballard) 13-13 won by fall over Max Derry (Dowling Catholic) 11-11 (Fall 0:57)
7th Place Match - Norbert Riyazimana (Boone) 21-7 won by decision over Divion Ocheltree (Cedar Rapids Kennedy) 12-11 (Dec 17-11)

152
1st Place Match - Kyle Hefley (Iowa City High) 20-5 won by fall over Justin Stammer (Perry) 22-7 (Fall 3:23)
3rd Place Match - Justis Kruse (Prairie, Cedar Rapids) 5-1 won by fall over Shawn Wilkerson (OA-BCIG) 16-8 (Fall 4:23)
5th Place Match - Kamren Jergenson (Clarion-Goldfield-Dows) 9-7 won by fall over Thomas Melohn (Pocahontas Area) 21-9 (Fall 3:50)
7th Place Match - Jacob Schnobelen (Valley , West Des Moines) 9-8 won by fall over Dawson Radik (Omaha Skutt Catholic) 14-14 (Fall 1:49)

160
1st Place Match - Skyler Noftsger (Ballard) 18-0 won by major decision over Brandon Lalla (Iowa City High) 19-6 (MD 12-1)
3rd Place Match - Parker Klocke (Carroll) 22-2 won by decision over Colton LaGrange (Prairie, Cedar Rapids) 19-4 (Dec 5-1)
5th Place Match - Hunter VanderWaal (Indianola) 16-11 won by fall over Mitch Mayberry (Glenwood) 15-11 (Fall 1:04)
7th Place Match - Ryan Myers (Valley , West Des Moines) 10-11 won by decision over Sean Cunningham (Indianola) 3-2 (Dec 5-3)

170
1st Place Match - Blake Underwood (Valley , West Des Moines) 18-1 won by fall over Luke Woosley (Carroll) 20-3 (Fall 1:27)
3rd Place Match - Brennan Meacham (Indianola) 23-5 won by decision over Jay Oostendorp (Cedar Rapids Kennedy) 16-8 (Dec 10-3)
5th Place Match - Joe Ring (Iowa City High) 8-4 won by fall over Jim Chism (Ballard) 12-8 (Fall 1:21)
7th Place Match - Nick Gill (Glenwood) 21-12 won by fall over Nick Pearson (Prairie, Cedar Rapids) 14-9 (Fall 4:44)

182
1st Place Match - Eli Jansen (Omaha Skutt Catholic) 20-3 won by fall over Brett Mower (Glenwood) 29-2 (Fall 3:37)
3rd Place Match - Taner Harvey (Boone) 17-2 won by fall over Cael Knox (Cedar Rapids Kennedy) 16-6 (Fall 1:18)
5th Place Match - Sam Wigans (Clarion-Goldfield-Dows) 14-5 won by decision over Miles Berg (Indianola) 15-7 (Dec 3-2)
7th Place Match - C. J. Stillman (Valley , West Des Moines) 16-8 won by decision over Mason Askelsen (Ballard) 16-10 (Dec 5-1)

195
1st Place Match - Cade Parker (Cedar Rapids Kennedy) 19-1 won by fall over Noah Carter (Glenwood) 6-1 (Fall 3:35)
3rd Place Match - Mason Thomas (Ankeny) 13-7 won in sudden victory - 1 over Colby Lienemann (Clarion-Goldfield-Dows) 16-10 (SV-1 3-1)
5th Place Match - Bracken Cobb (Valley , West Des Moines) 14-9 won by decision over Brennon Kofron (Carroll) 13-8 (Dec 5-1)
7th Place Match - Jason Lemus (Iowa City High) 12-14 won by decision over Devin Behrendsen (OA-BCIG) 14-11 (Dec 5-1)

220
1st Place Match - Greg Hagan (Dowling Catholic) 21-0 won by fall over Cam Jones (Cedar Rapids Kennedy) 16-4 (Fall 2:53)
3rd Place Match - Colby Bales (Ankeny) 10-7 won by decision over Wes Hogard (Indianola) 19-10 (Dec 3-2)
5th Place Match - Brantley Cox (Valley , West Des Moines) 7-7 won by fall over Logan Fornoff (Glenwood) 18-15 (Fall 4:58)
7th Place Match - Davryn Stewart (Iowa City High) 3-2 won by forfeit over Nathan Reiling (Carroll) 13-12 (For.)

285
1st Place Match - Spencer Trenary (Clarion-Goldfield-Dows) 29-0 won by decision over Josh Vis (Cedar Rapids Kennedy) 13-2 (Dec 7-2)
3rd Place Match - Beau Lombardi (Valley , West Des Moines) 15-2 won by decision over Marshune Smith (Ames) 19-7 (Dec 4-1)
5th Place Match - Romello Gray (Ankeny) 16-9 won by fall over Jordan Jacobus (Prairie, Cedar Rapids) 10-10 (Fall 1:24)
7th Place Match - Charlie Nank (Dowling Catholic) 7-9 won by fall over Blake Brummer (Omaha Skutt Catholic) 8-14 (Fall 1:08)