Results and Interviews at the J-Hawk Invitational

By Joshua Swafford for The Predicament

1 Underwood 223
2 Iowa City, City High 208
3 Dubuque Hempstead 185.5
4 Indianola 159
5 Muscatine 152
6 Fort Madison 115
7 Alburnett 111
8 Clinton 99
9 Cedar Rapids Jefferson 89.5
10 Waterloo East 75.5

Interview with Stevie Barnes

106
1st Place Match
Stevie Barnes (Underwood) over Jaymus Wilson (Alburnett) (Dec 3-0)
3rd Place Match
Ryder Downey (Indianola) . over Ethan Wood-Finley (Iowa City, City High) (Dec 7-4)
5th Place Match
Austin Clifton (Cedar Rapids Jefferson) over Owen Kruse (Fort Madison) (Dec 2-0)
7th Place Match
Dallas Jordan (Waterloo East) over Joseph Horch (Dubuque Hempstead) (Fall 4:56)
Semifinal match between Stevie Barnes and Ethan Wood-Finley

113
1st Place - Adler Kramer of Dubuque Hempstead
2nd Place - Elton Kruse of Fort Madison
3rd Place - Austin McAllister of Cedar Rapids Jefferson
4th Place - Gavin Lindaman of Iowa City, City High
5th Place - Noah Mackey of Alburnett
Adler Kramer (Dubuque Hempstead) over Elton Kruse (Fort Madison) (Fall 5:35)
Austin McAllister (Cedar Rapids Jefferson) over Gavin Lindaman (Iowa City, City High) . (Dec 10-4)
120
1st Place Match
Garrett Bormann (Iowa City, City High) over Dayne Cordray (Fort Madison) (SV-1 4-2)
3rd Place Match
Westin Allen (Underwood) over Jett Fridley (Muscatine) (MD 16-3)
5th Place Match
Blaine McGraw (Alburnett) over Gable Brooks (Dubuque Hempstead) 9-16, Fr. (TF-1.5 5:30 (16-0))
126
1st Place - Chryshaun Taylor of Waterloo East
2nd Place - Zane Ziegler of Underwood
3rd Place - Colton Woods of Cedar Rapids Jefferson
4th Place - Michael Santoro of Iowa City, City High
5th Place - Gavin Wiseman of Fort Madison
6th Place - Brandon Schmal of Dubuque Hempstead
Chryshaun Taylor (Waterloo East) over Zane Ziegler (Underwood) (Dec 6-5)
Colton Woods (Cedar Rapids Jefferson) over Michael Santoro (Iowa City, City High) (Fall 5:34)
Gavin Wiseman (Fort Madison) over Brandon Schmal (Dubuque Hempstead) (Fall 1:31)
132
1st Place Match
Joe Pins (Dubuque Hempstead) over Logan James (Underwood) (Dec 6-0)
3rd Place Match
Carson Harder (Muscatine) over Brock Elbert (Indianola) (Dec 4-2)
5th Place Match
Will Larson (Fort Madison) over Enyeto Ahedo-Jiroutek (Cedar Rapids Jefferson) 7-16, Sr. (MD 15-5)
7th Place Match
Tanner Samuels (Clinton) over Dylon Good (Waterloo East) 0-20, So. (Fall 0:42)
138
1st Place Match
Nick Hamilton (Underwood) over Aidan Ernst (Waterloo East) (Fall 3:31)
3rd Place Match
Ben Faber (Dubuque Hempstead) over Ryan Ceynar (Iowa City, City High) (TB-1 2-1)
5th Place Match
Cameron Burnell (Cedar Rapids Jefferson) over Camden Lloyd (Indianola) (Fall 2:00)
7th Place Match
Kuinton Middugh (Muscatine) over Nathan Steffensmeier (Fort Madison) (Fall 4:22)
145
1st Place Match
Blake Thomsen (Underwood) over Tyler Murphy (Dubuque Hempstead) (Dec 13-7)
3rd Place Match
Nick Bonanno (Indianola) over Antonio Pagel (Cedar Rapids Jefferson) (Dec 9-2)
5th Place Match
Eli Sallis (Waterloo East) over Ryan Townsend (Muscatine) (Dec 5-0)
7th Place Match
Reece Caven (Iowa City, City High) over Dalton Woolever (Fort Madison) (Fall 5:44)
152
1st Place Match
Kyle Hefley (Iowa City, City High) over Tanner Ownes (Underwood) (Fall 0:59)
3rd Place Match
Kyle Guilliams (Clinton) over Takpor Tiah (Muscatine) (Dec 5-1)
5th Place Match
Sean Cunningham (Indianola) over Jack Gehl (Dubuque Hempstead) (Dec 3-0)
7th Place Match
Jakob McGowan (Fort Madison) over Lawrence Taylor (Waterloo East) (MD 12-4)
160
1st Place Match
Brandon Lalla (Iowa City, City High) over Trever Maiers (Dubuque Hempstead) (Dec 10-5)
3rd Place Match
Michael Baker (Underwood) over Hunter VanderWaal (Indianola) (MD 10-2)
5th Place Match
Matthew Cary (Waterloo East) over Cedric Castillo (Muscatine) (SV-1 9-7)
7th Place Match
Macauley Riley (Alburnett) over Nick Hoffman (Clinton) (Fall 2:38)
170
1st Place Match
Kent Kragenbrink (Dubuque Hempstead) over Mason Wickman (Alburnett) (Fall 1:22)
3rd Place Match
Brennan Meacham (Indianola) over Jasper Luckritz (Clinton) (Fall 1:41)
5th Place Match
Tim Nimley (Muscatine) over Joe Ring (Iowa City, City High) (Dec 7-3)
7th Place Match
Drake Adair (Underwood) over Bryce Britton (Fort Madison) (Fall 1:11)
182
1st Place Match
Miles Berg (Indianola) over Diego Lozano (Fort Madison) (Fall 2:35)
3rd Place Match
Brennan Broders (Muscatine) . over Garrett Long (Dubuque Hempstead) (Fall 2:26)
5th Place Match
Drake Patterson (Iowa City, City High) over Trevor Bitner (Clinton) (Inj. 0:00)
195
1st Place Match
Ethan Barry (Clinton) over Kanan Morris (Alburnett) (Fall 2:59)
3rd Place Match
Dalton Sell (Muscatine) over Jason Lemus (Iowa City, City High) (Dec 5-1)
5th Place Match
Andrew Wolff (Indianola) over Levi Noonan (Dubuque Hempstead) (Inj. 2:33)
220
1st Place Match
Shane Mathias (Muscatine) over Hunter Randall (Clinton) (Fall 5:57)
3rd Place Match
Chris Gardner (Underwood) 2over Wes Hogard (Indianola) (Dec 9-3)
5th Place Match
Kolby Morris (Alburnett) over Davryn Stewart (Iowa City, City High) (Inj. 0:00)
285
1st Place Match
Jacob Murry (Iowa City, City High) over Dawson Sweet (Cedar Rapids Jefferson) (Dec 6-3)
3rd Place Match
Togeh Deseh (Muscatine) over Danen Settles (Fort Madison) (Dec 5-2)
5th Place Match
Cayden Lovett (Dubuque Hempstead) over Ben Teasdale (Indianola) (Fall 1:00)
7th Place Match
Easton Eledge (Underwood) over Luke Tornow (Clinton) (SV-1 3-1)