Results for Bettendorf Midwest Shootout

Bryson Hervol Waverly-Shell Rock

Bettendorf Midwest Shootout

1 Liberty (Liberty) 313.5
2 Waverly-Shell Rock 284
3 Bettendorf 220
4 Waukee 195.5
5 Assumption 163.5
6 Johnston 156
7 Plainfield East 146.5
8 Camanche 126
9 Newton 122.5
10 Oswego High School 120.5
11 Iowa City West 115
12 Antioch 114
13 Pleasant Valley 98
14 Urbandale 68
15 Burlington 55
16 Sterling 53
17 Davenport West 43
Finals Matches
106
1st Place Match - Aiden Riggins (Waverly-Shell Rock) won by fall over Easton Hilton (Liberty) (Fall 3:36)
113
1st Place Match - Bailey Roybal (Waverly-Shell Rock) won by decision over Thurman Christensen (Waukee) (Dec 7-2)
120
1st Place Match - Jeremiah Reno (Liberty) won by decision over Hunter Garvin (Iowa City West) (Dec 10-9)
126
1st Place Match - Kyle Dutton (Liberty) won by decision over Dylan Albrecht (Waverly-Shell Rock) (Dec 5-2)
132
1st Place Match - Austin Kolvek (Liberty) won in sudden victory - 1 over Caleb Helgeson (Johnston) (SV-1 6-4)
138
1st Place Match - D`Anthony Hopkins (Plainfield East) won by decision over Cody Anderson (Waukee) (Dec 7-2)
145
1st Place Match - Kage Lenger (Liberty) won by major decision over Logan Adamson (Bettendorf) (MD 15-7)
152
1st Place Match - Bryson Hervol (Waverly-Shell Rock) won by decision over Mason Seifried (Waukee) (Dec 5-0)
160
1st Place Match - Jacob Herrmann (Waverly-Shell Rock) won by decision over Baylor Crigger (Camanche) (Dec 7-4)
170
1st Place Match - Greyden Penner (Liberty) won by decision over Anthony Zach (Waukee) (Dec 9-4)
182
1st Place Match - Kole Kreinbring (Assumption) won by decision over Will Hoeft (Iowa City West) (Dec 9-8)
195
1st Place Match - Julien Broderson (Assumption) won by fall over Brayden Wolf (Waverly-Shell Rock) (Fall 1:10)
220
1st Place Match - Seth Adrian (Assumption) won by decision over Gage Linahon (Newton) (Dec 8-7)
285
1st Place Match - Andrew Snyder (Waverly-Shell Rock) won by decision over Griffin Liddle (Bettendorf) (Dec 3-2)

Third Place Matches
106
3rd Place Match - Dustin Bohren (Bettendorf) won by decision over Rheiner Stahlbaum (Johnston) (Dec 7-2)
113
3rd Place Match - Luqman Masud (Plainfield East) won by decision over Brennan Amos (Newton) (Dec 8-3)
120
3rd Place Match - Alex Villar (Plainfield East) won by decision over Aiden Evans (Bettendorf) (Dec 8-2)
126
3rd Place Match - Thomas Edwards (Johnston) won by decision over Josh Pelzer (Pleasant Valley) (Dec 5-4)
132
3rd Place Match - Jacob Felderman (Assumption) won by decision over Duncan Delzell (Burlington) (Dec 1-0)
138
3rd Place Match - Eli Loyd (Pleasant Valley) won by decision over Logan Rathjen (Liberty) (Dec 7-5)
145
3rd Place Match - Jackie Sistrunk (Antioch) won by decision over Barry Stevenson (Plainfield East) (Dec 9-3)
152
3rd Place Match - Cade Everson (Camanche) won by decision over Drake Smith (Liberty) (Dec 10-7)
160
3rd Place Match - Hayden Friedrichsen (Urbandale) won by decision over Voyen Adamson (Bettendorf) (Dec 6-1)
170
3rd Place Match - Will Jefferson (Bettendorf) won by decision over Eric Campie (Camanche) (Dec 4-2)
182
3rd Place Match - Jackson White (Liberty) won by decision over Destin Schroder (Newton) (Dec 3-1)
195
3rd Place Match - Kane Schmidt (Bettendorf) won by fall over Jack Horn (Liberty) (Fall 2:41)
220
3rd Place Match - Landon Green (Iowa City West) won by decision over Lucas Walker (Waverly-Shell Rock) (Dec 3-2)
285
3rd Place Match - Xavier Sanchez (Antioch) won by fall over Connor Arndt (Waukee) (Fall 1:24)

Fifth Place Matches
106
5th Place Match - Travis Hodges (Davenport West) won by decision over Grant O`Dell (Iowa City West) (Dec 3-2)
113
5th Place Match - Kaleb German (Urbandale) won by decision over Logan Guerrero (Oswego High School) (Dec 3-1)
120
5th Place Match - Luke Barron (Oswego High School) won by fall over TJ Fitzpatrick (Assumption) (Fall 0:51)
126
5th Place Match - Eric Kinkaid (Camanche) won by major decision over Blake Cockerton (Newton) (MD 11-1)
132
5th Place Match - Zach Sato (Oswego High School) won by decision over Ryan Cole (Bettendorf) (Dec 5-2)
138
5th Place Match - Ian Heise (Waverly-Shell Rock) won by decision over James Edwards (Johnston) (Dec 8-3)
145
5th Place Match - Derek Torza (Oswego High School) won by decision over Adam Laubenthal (Assumption) (Dec 11-5)
152
5th Place Match - Cade Moss (Johnston) won by tech fall over Damian Petersen (Bettendorf) (TF-1.5 6:00 (22-6))
160
5th Place Match - Michael Volkmar (Antioch) won by decision over Wentric Williams III (Liberty) (Dec 9-4)
170
5th Place Match - Niall Schoenfelder (Antioch) won by decision over Gavin Wedemeier (Waverly-Shell Rock) (Dec 7-1)
182
5th Place Match - Scott Wendel (Pleasant Valley) won by decision over Alex Blizzard (Bettendorf) (Dec 11-7)
195
5th Place Match - Gabe Gammell (Waukee) won by medical forfeit over Javian Rolley (Johnston) (M. For.)
220
5th Place Match - Cael Thorson (Waukee) won by major decision over Kyle Easley (Plainfield East) (MD 10-2)
285
5th Place Match - Evan Kilstrom (Pleasant Valley) won in tie breaker - 1 over Zach Barlev (Plainfield East) (TB-1 3-2)