Results of the Ottumwa Invitational 2019, Videos & Interviews

1 Des Moines, Abraham Lincoln 250
2 Kirksville 239
3 Newton 226
4 Pleasant Hill 168.5
5 Des Moines East 167
6 Ottumwa Bulldogs 162
7 Burlington 142
8 Albia 112.5
9 Waterloo East 94.5
10 Sigourney 58.5
11 Fairfield 45
12 Keokuk 40

106
1st Place Match
Carter Anderson (Albia) over Anthony Bestell (Newton) (Dec 5-2)
3rd Place Match
Dallas Jordan (Waterloo East) over Chance McKim (Kirksville) (Dec 12-6)
5th Place Match
Chris Luedtke (Ottumwa Bulldogs) over Andres Torres (Des Moines, Abraham Lincoln) (MD 11-0)
7th Place Match
Symon Yates (Des Moines East) over Noah Riley (Pleasant Hill) (Fall 3:42)
113
1st Place Match
Nathan Kahoe (Des Moines, Abraham Lincoln) over Mason Dye (Sigourney) (Fall 3:47)
3rd Place Match
Brennan Amos (Newton) over Hunter Tarr (Kirksville) (Dec 10-6)
5th Place Match
Dawson Goodwin (Ottumwa Bulldogs) over Dawson Bonnett (Albia) (Dec 7-4)
7th Place Match
Logan Carter (Albia) over Benjamin Diaz (Des Moines East) 9-11, So. (Dec 6-0)
120
1st Place Match
Cadin Herrmann (Waterloo East) over Logan Blickhan (Kirksville) (MD 19-7)
3rd Place Match
Ian Taylor (Burlington) over Cohyn Roach (Fairfield) (Dec 6-3)
5th Place Match
Corbin Grace (Ottumwa Bulldogs) over Nate Bell (Des Moines, Abraham Lincoln) (TF-1.5 4:00 (17-2)
7th Place Match
David Rivera (Pleasant Hill) over Tres Merydith (Keokuk) (Fall 4:00)
126
1st Place Match
Blake Cockerton (Newton) over Zach Redwine (Pleasant Hill) (Dec 7-2)
3rd Place Match
Donovan Gaines (Kirksville) over Zachariah Shoemaker (Ottumwa Bulldogs) (Dec 7-4)
5th Place Match
Gage VanVeen (Fairfield) over River Belger (Burlington) (Dec 3-1)
132
1st Place Match
Brock Espalin (Des Moines East) over Duncan Delzell (Burlington) (Dec 3-0)
3rd Place Match
Ben Alvarado (Des Moines, Abraham Lincoln) over Gavin Robertson (Kirksville) (Dec 13-8)
5th Place Match
Eli Zanoni (Albia) over Kelvin Howard (Ottumwa Bulldogs)(Fall 2:00)
7th Place Match
Levi Boudewyn (Keokuk) over Michael Collins (Pleasant Hill) (Dec 6-4)
138
1st Place Match
Leo Blawou (Des Moines, Abraham Lincoln) over Ryan Volland (Pleasant Hill) (MD 13-3)
3rd Place Match
Christian Milligan (Des Moines East) over Michael Thomas (Albia) (Dec 8-2)
5th Place Match
Treavor Summers (Ottumwa Bulldogs) over Cole Wood (Pleasant Hill) (Fall 3:50)
7th Place Match
Luther Evans (Kirksville) over Ashtin Tibbits (Keokuk) (Fall 1:21)

145
1st Place Match
VINCENT VASS (Ottumwa Bulldogs) over Blake Howard (Kirksville) (Dec 8-4)
3rd Place Match
Canaan Terpstra (Newton) over Gabe Hodge (Pleasant Hill) (Fall 4:41)
5th Place Match
Barrett Bonnett (Albia) over John Harris (Des Moines, Abraham Lincoln) (Dec 9-6)
7th Place Match
Peyton Cline (Fairfield) over Trent Hendricks (Sigourney) (Fall 0:58)
152
1st Place Match
Mickey Griffith (Des Moines, Abraham Lincoln) over Jaden Ballinger (Kirksville) (MD 11-1)
3rd Place Match
Zane Kohlmeyer (Newton) over Sean Head (Des Moines East) (Dec 7-2)
5th Place Match
Lane Brattin (Pleasant Hill) over MICHAEL CLARK (Ottumwa Bulldogs) (For.)
7th Place Match
Stephen Conley (Albia) over William Markham (Pleasant Hill) (Fall 2:35)
160
1st Place Match
Shawn Brown (Des Moines, Abraham Lincoln) over Tate Padilla (Albia) (Fall 0:57)
3rd Place Match
Bryce Angle (Burlington) over Will Pryor (Pleasant Hill) (Fall 4:26)
5th Place Match
Matthew Cary (Waterloo East) over Parker Laudwig (Kirksville) (Fall 5:33)
7th Place Match
Micheal Boylan (Des Moines East) over Nate Schuster (Sigourney) (Dec 8-2)
170
1st Place Match
Nolan Miller (Pleasant Hill) over Landon Wynn (Burlington) (Dec 7-0)
3rd Place Match
Dan Abimana (Des Moines East) over Morgan Wilcox (Kirksville) (Dec 9-8)
5th Place Match
Dylan Skinner (Ottumwa Bulldogs) over Peyton Schlueter (Pleasant Hill) (Dec 6-5)
7th Place Match
Gavin Crippen (Des Moines East) over Conner Julius (Des Moines, Abraham Lincoln) (M. For.)
182
1st Place Match
Matthew Scott (Des Moines East) over Destin Schroder (Newton) (SV-1 3-1)
3rd Place Match
Dylan Jeffers (Keokuk) over Ryan Edenburn (Pleasant Hill) (Fall 5:47)
5th Place Match
Mac Conrad (Sigourney) over Drake Bailey (Burlington) (Fall 1:46)
7th Place Match
Colin Lahvic (Des Moines, Abraham Lincoln) over Hunter Timmerman (Burlington) (Fall 3:08)
195
1st Place Match
Jaise Gulling (Newton) over Owen Sanger (Newton) (TF-1.5 2:39 (15-0)
3rd Place Match
Ramiro Gomez-Buentello (Des Moines, Abraham Lincoln) over Christopher Alaverz (Des Moines East) (Dec 4-3)
5th Place Match
Elias Cordero (Burlington) over Dylan Berry (Pleasant Hill) (Fall 3:50)
7th Place Match
Bryce Kertz (Kirksville) over Doug Flattery (Albia) (Dec 7-0)
220
1st Place Match
Colton Gillespie (Kirksville) over Gage Linahon (Newton) (Dec 7-3)
3rd Place Match
Brennan Davis (Waterloo East) over Kyle Snowgren (Des Moines, Abraham Lincoln) (Dec 7-2)
5th Place Match
Tyson Elliott (Newton) over Nash Garlow (Burlington) (Fall 3:09)
7th Place Match
Brody Slack (Ottumwa Bulldogs) over Gavin Bird (Sigourney) (Fall 3:56)
285
1st Place Match
JACOB BROWNLEE (Ottumwa Bulldogs) over Mamadee Tullay (Des Moines, Abraham Lincoln) (Fall 2:26)
3rd Place Match
Keith Davis (Kirksville) over Taylor Schwartzman (Des Moines East) (Dec 6-2)
5th Place Match
Tyler Bailey (Burlington) over Gabriel Hoen (Newton) (Dec 7-5)
7th Place Match
Julius Harris (Burlington) over Jaquan Stallworth (Albia) (Dec 4-1)