Results of The Perry Invitational

Greg Hagan, Dowling Catholic

Perry Invitational

1 West Delaware 271
2 Sergeant Bluff- Luton 196.5
3 Logan-Magnolia 161
4 Dowling Catholic 148.5
5 Van Meter 135.5
6 Carlisle 132.5
7 Woodward-Granger 121
8 Carroll 112.5
9 Webster City 98
10 Perry 96.5
11 Eagle Grove 79
12 Panorama 74
13 Spencer 63.5
14 Des Moines North-Hoover 40.5
15 South Hamilton 30.5
16 West Marshall 27
17 Saydel 18

106
1st Place Match - Camron Phetxoumphone (Webster City) won by fall over Aime Mukiza (Des Moines North-Hoover) (Fall 3:42)
3rd Place Match - Cole Nelson (Perry) won by decision over Sean Thompson (Logan-Magnolia) (Dec 5-4)
5th Place Match - Blake Engel (West Delaware) won by decision over Riley Harger (Van Meter) (Dec 2-1)
113
1st Place Match - Brayden Graff (Sergeant Bluff- Luton) won by decision over Hagen Heistand (Logan-Magnolia) (Dec 1-0)
3rd Place Match - Ethan Mahoney (Dowling Catholic) won by decision over Luke Farmer (West Delaware) (Dec 7-4)
5th Place Match - Zane Dodson (Van Meter) won by fall over Logan Christe (Panorama) (Fall 4:11)
120
1st Place Match - Drake Doolittle (Webster City) won by decision over Nate Curry (Sergeant Bluff- Luton) (Dec 3-1)
3rd Place Match - Colby Wiederholt (Van Meter) won by decision over Carter Drake (Carroll) (Dec 6-0)
5th Place Match - Evan Woods (West Delaware) won by injury default over Eric Gilge (Dowling Catholic) (Inj. 5:09)
126
1st Place Match - Briar Reisz (Logan-Magnolia) won in tie breaker - 2 over Carter Logue (Carlisle) (TB-2 4-3)
3rd Place Match - Carson Murray (Dowling Catholic) won by fall over Chase Rattenborg (Webster City) (Fall 5:16)
5th Place Match - Staveley Maury (West Delaware) won by medical forfeit over TJ Arnold (Spencer) (M. For.)
132
1st Place Match - Jack Gaukel (Sergeant Bluff- Luton) won by decision over Ryan Phillips (West Delaware) (Dec 2-0)
3rd Place Match - Michael Moore (Des Moines North-Hoover) won by decision over Jacob Nelson (Perry) 23-10 (Dec 7-2)
5th Place Match - Peter Comer (Carlisle) won by major decision over Tyler Haynes (Van Meter) 24-5 (MD 9-1)
138
1st Place Match - Kaleb Olejniczak (Perry) won in SV-1 by fall over Jadyn Peyton (West Delaware) (SV-1 (Fall) 6:29)
3rd Place Match - Troy Schnathorst (Carlisle) won by decision over Grant Nason (West Marshall) (Dec 8-1)
5th Place Match - Issac Bryan (Sergeant Bluff- Luton) won by major decision over Dustin Harney (Woodward-Granger) (MD 10-1)
145
1st Place Match - Mark Dawson (Eagle Grove) won by decision over Cael Meyer (West Delaware) (Dec 10-8)
3rd Place Match - Wyatt Appleseth (Panorama) won by major decision over Abraham Dirkx (Carroll) (MD 9-1)
5th Place Match - Isaiah Spencer (Spencer) won by decision over Quinn Corcoran (Van Meter) (Dec 8-2)
152
1st Place Match - Mitchel Mangold (West Delaware) won in the ultimate tie breaker over Easton Graff (Sergeant Bluff- Luton) (UTB 2-2)
3rd Place Match - Bryce Murray (Carlisle) won by fall over Ben Faber (Dowling Catholic) (Fall 3:21)
5th Place Match - Justin Stammer (Perry) won in SV-1 by fall over Noah Kirtley (Panorama) (SV-1 (Fall) 6:56)
160
1st Place Match - Caleb Swalla (Van Meter) won by decision over Parker Klocke (Carroll) (Dec 6-4)
3rd Place Match - Jared Voss (West Delaware) won by fall over Chase Maguire (Logan-Magnolia) (Fall 3:07)
5th Place Match - Blake Liebe (Sergeant Bluff- Luton)won by decision over Gabe Yingst (Woodward-Granger) 9 (Dec 2-0)
170
1st Place Match - Wyatt Voelker (West Delaware) won by tech fall over Luke Woosley (Carroll) (TF-1.5 5:32 (16-1))
3rd Place Match - Cale Pritchett (Woodward-Granger) won by decision over Garret Fox (Panorama) (Dec 4-1)
5th Place Match - Sam Miller (Van Meter) won by fall over Victor Frias (Eagle Grove) (Fall 3:05)
182
1st Place Match - Jack Neuhaus (West Delaware) won by decision over Ethan Reed (Carlisle) (Dec 3-2)
3rd Place Match - Josh Stueve (Logan-Magnolia) won by decision over Cole Snyder (Perry) 2 (Dec 8-3)
5th Place Match - Tristan Navrkal (Sergeant Bluff- Luton) won by fall over Jack Pinegar (Saydel) (Fall 1:19)
195
1st Place Match - Caleb Olson (Webster City) won by fall over Jordan Bries (West Delaware) (Fall 0:00)
3rd Place Match - Gabe Hemsted (Carlisle) won by fall over Gabe Warren (Sergeant Bluff- Luton) (Fall 0:41)
5th Place Match - Brennon Kofron (Carroll) won by fall over Beau Peschel (Logan-Magnolia) 1(Fall 2:58)
220
1st Place Match - Greg Hagan (Dowling Catholic) won by decision over Cody Fisher (Woodward-Granger) (Dec 2-1)
3rd Place Match - Joel Mendoza (Eagle Grove) won by fall over Rex Johnsen (Logan-Magnolia) 2(Fall 3:10)
5th Place Match - Ben Petlon (West Delaware) won by injury default over Tommy Jones (Carlisle) (Inj. 3:33)
285
1st Place Match - Derrin Sesker (Van Meter) won by decision over Tyler Lawrenson (Woodward-Granger) (Dec 1-0)
3rd Place Match - Alex Kirton (Dowling Catholic) won by fall over AJ Ellington (Sergeant Bluff- Luton)0 (Fall 2:09)
5th Place Match - Carson Petlon (West Delaware) won by fall over Josh Luft (Carroll) (Fall 1:10)