Top Ten 2A First Round Bouts at the 2019 State Tournament

By Jim Thompson for The Predicament

Wyatt Voelker, West Delaware

106 – #7 Camron Phetxoumphone (Fr.) Webster City vs. #9 Cole Nelson (Jr.) Humboldt

An opening match of conference foes that have met twice during the regular season.  Nelson won the dual meet encounter with a 13-8 decision.  However, Phetxoumphone got the victory at the NCC Conference meet winning 9-4.

113 – #5 Landon Fenton (So.) PCM vs. #4 Brayden Graff (Fr.) Sgt. Bluff Luton

Fenton was solid down the stretch in a district that had as many as four ranked wrestlers within as the season unfolded.  Fenton won a match at state last year and will face tough Freshman Graff in this first round bout.  Graff has multiple wins over top 3 class 1A wrestlers at this weight class.

120 - #2 Nathaniel Genobana (So.) Centerville vs. #6 Payton Drake (Jr.) PCM

These two faced off a few weeks ago with Genobana earning the 3-2 victory.  Genobana placed 2nd at 113 last year while Drake did not qualify. 

120 - #3 Caleb Fuessley (Sr.) CPU vs. PR Joe Sullivan (Jr.) Osage

Fuessley comes into state undefeated and has placed twice at the state meet previously.  He faces Sullivan who also has state tournament experience and was previously ranked in this stacked weight class.

126 - #4 Kayden Kauzlarich (Jr.) Centerville vs. #7 Eric Kinkaid (Fr.) Camanche

This will be an early intriguing match in class 2a.  Kauzlarich finished 3rd last year at 126 and 7th in 2017 at 120.   Kinkaid has been turning heads throughout his freshman campaign for the Indians.

132 - #4 Kruise Kiburz (Jr.) Winterset vs. #10 Brock Radeke (Sr.) Vinton-Shellsburg

Kiburz has had a solid season and faces battle tested Radeke in the first round.  Kiburz is a returning state qualifier while Radeke is making his first trip to state.

138 - #3 Jarod Kadel (Sr.) Columbus Jct-WMU vs. #9 Isaac Bryan (So.) Sgt. Bluff Luton

Kadel returns to the state meet as a previous two time finalist and has jumped five weight classes this year.  Bryan has a few nice wins over ranked wrestlers on the season and has wrestled tight matches against other solid competition.

 

152 - #6 Mitchel Mangold (Sr.) West Delaware vs. #9 Braxton Doebel (Sr.) Clear Lake

A battle of ranked seniors who have not met during the season.  Mangold comes into state as a previous two time place winner and faces Doebel who is making his first trip to the state meet. 

160 – #2 Wes Cummings (Sr.) PCM vs.  UR Connor Dehn (Jr.) Dubuque Wahlert

Dehn has been wrestling under the radar the entire season and faces Cummings in the first round who placed 4th a season ago.  Dehn has knocked off ranked foes the last 2 weeks and is making his first trip to state.

 

170 - #8 Wyatt Voelker (Fr.) West Delaware vs. #7 Dylan Koresh (Sr.) Charles City

Voelker has been one of the most impressive freshmen in class 2a this year and will face returning place winner Koresh in the first round.   The two have not met during the regular season.