Ranked Wrestlers at the Keith Young

By G Wyatt Schultz

Jack Thomsen from Union

There is six ranked teams this year. Top ranked 1A Don Bosco, Gilbertville and 3A Bettendorf lead the field with 2A second ranked Union in the mix as well.

There are nine top ranked individuals in the lineups as well with 2A top ranked Jack Thomsen of Union and 3A top ranked Colby Schriever of Mason City at 145.  Also you have second ranked 1A Cael Rahnavardi of Don Bosco and number two Devon Strief of North Scott. This is quite a bracket.

Also at 160 is top ranked in 2A Adam Ahrendsen of Union and 3A  Jake Matthiadess of North Scott.  Second ranked Cade Tenold of Don Bosco and third ranked John Ebaugh of Denver are in the field as well.

At 182 is top ranked in 3A Blake Underwood of W.D.M. Valley and second ranked Thomas Even of Don Bosco.

Top ranked Griffin Liddle of Bettendorf and second ranked Josh Vis of C.R. Kennedy are at 285.

The other top ranked wrestlers at the Keith Young this week are Dustin Bohren of Bettendorf at 106, Cullen Schriever of Mason City at 126 and Brayden Wolf of Waverly-Shell Rock at 22o.

Keith Young Invitational

1 Don Bosco (9)

1 Bettendorf (8)

2 Union (6)

5 Denver (8)

6 Waverly-Shell Rock (6)

9 Mason City (3)

Belle Plaine

Cedar Falls

CR Jefferson

CR Kennedy

Charles City

Dowling Catholic

North Scott

Norwalk

Valley, WDM

 

106

1 Dustin Bohren (soph.) - Bettendorf

5 Ryder Block (fr.) - Waverly-Shell Rock

8 Jaiden Moore (So.) Don Bosco

113

4 Jace Rhodes (soph.) - Mason City

5 Joe Ebaugh (So.) Denver

7 Lincoln Mehlert (Jr.) Union

10 Ethan Mahoney (soph.) - Dowling

120

3 Kolten Crawford (Jr.) Union

4 Grant Harbour (jr.) - Norwalk

6 Brooks Meyer (Jr.) Denver

9 Garrett Funk (So.) Don Bosco

126

1 Cullen Schriever (sr.) - Mason City

3 Aidan Evans (sr.) - Bettendorf

4 Michael McClelland (Jr.) Don Bosco

5 Jacob Moore (Sr.) Denver

5 Keaton Moret (sr) - Norwalk

10 Jackson Barth (sr.) - Cedar Falls

132

3 Aiden Riggins (soph.) - Waverly-Shell Rock

5 Carson Murray (sr.) - Dowling

6 Isaac Schimmels (Jr.) Denver

7 Lake Lebahn (Sr.) Union

9 Landon Card (jr.) - Norwalk

10 Josh Pelzer (soph.) - Bettendorf

138

3 Easton Larson (Sr.) Don Bosco

4 Gabe Lewis (Sr.) Denver

7 Ty Pfiffner (jr.) - C.R. Kennedy

9 Trenton Doty (sr.) - North Scott

145

1 Jack Thomsen (Sr.) Union

1 Colby Schriever (sr.) - Mason City

2 Cael Rahnavardi (Jr.) Don Bosco

2 Devon Strief (jr.) - North Scott

3 Logan Adamson (jr.) - Bettendorf

5 Dylan Falck (sr.) - C.R. Kennedy

152

3 Cael Frost (Jr.) Don Bosco

4 Caleb Corbin (jr.) - W.D.M. Valley

5 Logan Meyer (Sr.) Denver

9 Stone Schmitz (So.) Union

160

1 Adam Ahrendsen (Jr.) Union

1 Jake Matthiadess (sr.) - North Scott

2 Cade Tenold (So.) Don Bosco

3 John Ebaugh (Sr.) Denver

6 Carter Profitt (sr.) - Waverly-Shell Rock

170

2 Carson Tenold (So.) Don Bosco

6 Bradley Hill (soph.) - Bettendorf

7 Zach Campbell (sr.) - North Scott

182

1 Blake Underwood (sr.) - W.D.M. Valley

2 Thomas Even (Sr.) Don Bosco

7 Gavin Wedemeier (sr.) - Waverly-Shell Rock

8 Tristen Duncan (jr.) - Norwalk

195

2 Trevor Dorn (Sr.) Denver

3 Cade Parker (sr.) - C.R. Kennedy

6 Jack Sindlinger (Sr.) Charles City

7 Kane Schmidt (jr.) - Bettendorf

220

1 Brayden Wolf (sr.) - Waverly-Shell Rock

3 Ethan Allie (Sr.) Belle Plaine

3 Collin Bohnenkamp (sr.) - Cedar Falls

4 Ethan Berry (sr.) - Bettendorf

8 CJ Stillman (sr.) - W.D.M. Valley

9 Cael Knox (sr.) - C.R. Kennedy

285

1 Griffin Liddle (jr.) - Bettendorf

2 Josh Vis (sr.) - C.R. Kennedy

4 Dawson Sweet (sr.) - C.R. Jefferson

8 Luke Walker (jr.) - Waverly-Shell Rock

9 Charlie Nank (sr.) - Dowling