Results of the Nashua-Plainfield Varsity Tournament

1 Nashua-Plainfield 200
2 Hudson 139.5
3 Northwood-Kensett 125
4 MFL Mar Mac 121
5 West Hancock 116
6 Riceville 100.5
7 Columbus Catholic 81
8 Bellevue 63
9 Postville 58.5
10 North Union 35.5
11 Central Elkader 26

106
1st Place - Garret Rinken of Nashua-Plainfield
2nd Place - Gavin Reed of Columbus Catholic
3rd Place - Treycen Rollene of Northwood-Kensett
4th Place - Koal Klenk of MFL Mar Mac
Round 1
Garret Rinken (Nashua-Plainfield) 14-0, Fr. over Koal Klenk (MFL Mar Mac) 8-8, Jr. (Fall 0:19)
Gavin Reed (Columbus Catholic) 12-3, Fr. over Treycen Rollene (Northwood-Kensett) 10-5, Fr. (MD 11-0)
Round 2
Garret Rinken (Nashua-Plainfield) 14-0, Fr. over Treycen Rollene (Northwood-Kensett) 10-5, Fr. (Fall 1:45)
Gavin Reed (Columbus Catholic) 12-3, Fr. over Koal Klenk (MFL Mar Mac) 8-8, Jr. (Fall 3:03)
Round 3
Garret Rinken (Nashua-Plainfield) 14-0, Fr. over Gavin Reed (Columbus Catholic) 12-3, Fr. (Fall 3:08)
Treycen Rollene (Northwood-Kensett) 10-5, Fr. over Koal Klenk (MFL Mar Mac) 8-8, Jr. (M. For.)

113
1st Place - Kendrick Huck of Nashua-Plainfield
2nd Place - Ben Holton of Hudson
3rd Place - Jackson Wedo of Postville
4th Place - Caleb Nordheim of MFL Mar Mac
5th Place - Derek Oberhelman of West Hancock
6th Place - Daniel Royer of Central Elkader
1st Place Match
Kendrick Huck (Nashua-Plainfield) 9-2, Fr. over Ben Holton (Hudson) 5-3, Fr. (Fall 1:26)
3rd Place Match
Jackson Wedo (Postville) 8-3, Fr. over Caleb Nordheim (MFL Mar Mac) 12-5, So. (Dec 3-1)
5th Place Match
Derek Oberhelman (West Hancock) 5-6, Jr. over Daniel Royer (Central Elkader) 1-3, . (Fall 2:43)

120
1st Place - Jakob Whitinger of Nashua-Plainfield
2nd Place - Kashton Mathis of MFL Mar Mac
3rd Place - Riley Rankin of Postville
4th Place - Monte Sims of Northwood-Kensett
Round 1
Jakob Whitinger (Nashua-Plainfield) 14-0, Sr. over Monte Sims (Northwood-Kensett) 1-7, Fr. (Fall 1:13)
Kashton Mathis (MFL Mar Mac) 14-2, So. over Riley Rankin (Postville) 8-6, Jr. (TB-1 4-3)
Round 2
Jakob Whitinger (Nashua-Plainfield) 14-0, Sr. over Kashton Mathis (MFL Mar Mac) 14-2, So. (Fall 0:44)
Riley Rankin (Postville) 8-6, Jr. over Monte Sims (Northwood-Kensett) 1-7, Fr. (Fall 1:30)
Round 3
Jakob Whitinger (Nashua-Plainfield) 14-0, Sr. over Riley Rankin (Postville) 8-6, Jr. (Fall 2:53)
Kashton Mathis (MFL Mar Mac) 14-2, So. over Monte Sims (Northwood-Kensett) 1-7, Fr. (Fall 1:27)

126
1st Place - Karter Decker of MFL Mar Mac
2nd Place - Trey Nelson of Nashua-Plainfield
3rd Place - Caleb Hughes of Postville
4th Place - Drew Wilder of Northwood-Kensett
5th Place - Jack Christianson of Hudson
6th Place - Kenny Christophel of North Union
1st Place Match
Karter Decker (MFL Mar Mac) 16-0, Fr. over Trey Nelson (Nashua-Plainfield) 12-2, So. (Dec 18-13)
3rd Place Match
Caleb Hughes (Postville) 12-2, Jr. over Drew Wilder (Northwood-Kensett) 7-9, So. (Fall 3:43)
5th Place Match
Jack Christianson (Hudson) 4-4, So. over Kenny Christophel (North Union) 2-12, Fr. (Dec 5-3)

132
1st Place - Sam Hackett of Columbus Catholic
2nd Place - Caden Schrage of Northwood-Kensett
3rd Place - Dalton Tobin of North Union
4th Place - JD Beran of Riceville
5th Place - Tony Marroquin of Postville
6th Place - Jack Vorwald of MFL Mar Mac
1st Place Match
Sam Hackett (Columbus Catholic) 9-2, Jr. over Caden Schrage (Northwood-Kensett) 13-2, Sr. (Fall 5:44)
3rd Place Match
Dalton Tobin (North Union) 11-5, Fr. over JD Beran (Riceville) 7-7, Jr. (Fall 2:44)
5th Place Match
Tony Marroquin (Postville) 8-6, So. over Jack Vorwald (MFL Mar Mac) 8-3, So. (Fall 1:53)

138
1st Place - Karter Krapfl of Hudson
2nd Place - McKade Munn of Nashua-Plainfield
3rd Place - Drake Tiedemann of Northwood-Kensett
4th Place - TyQuan Strowder of Bellevue
5th Place - Matt Larson of West Hancock
6th Place - Isaiah Hill of Riceville
1st Place Match
Karter Krapfl (Hudson) 8-0, So. over McKade Munn (Nashua-Plainfield) 9-4, So. (Dec 6-5)
3rd Place Match
Drake Tiedemann (Northwood-Kensett) 11-2, So. over TyQuan Strowder (Bellevue) 7-4, Sr. (Dec 1-0)
5th Place Match
Matt Larson (West Hancock) 8-7, So. over Isaiah Hill (Riceville) 6-8, Jr. (Dec 6-2)

145
1st Place - Lawson Losee of Riceville
2nd Place - Zach Roeder of Bellevue
3rd Place - Kane Zuehl of West Hancock
4th Place - Josiah Kliment of Northwood-Kensett
5th Place - Ethan Holton of Hudson
6th Place - Kollyn Lentz of Nashua-Plainfield
1st Place Match
Lawson Losee (Riceville) 10-1, So. over Zach Roeder (Bellevue) 9-4, Sr. (Dec 8-4)
3rd Place Match
Kane Zuehl (West Hancock) 5-2, So. over Josiah Kliment (Northwood-Kensett) 13-3, So. (Dec 6-4)
5th Place Match
Ethan Holton (Hudson) 4-4, Sr. over Kollyn Lentz (Nashua-Plainfield) 3-7, Sr. (Fall 2:24)

152
1st Place - Tate Entriken of Hudson
2nd Place - Shane Hillesheim of Nashua-Plainfield
3rd Place - Brandon Varner of Northwood-Kensett
4th Place - Caden Hartz of Columbus Catholic
5th Place - Sean Wilwert of Central Elkader
6th Place - Austin Schlee of MFL Mar Mac
1st Place Match
Tate Entriken (Hudson) 8-0, So. over Shane Hillesheim (Nashua-Plainfield) 14-1, Sr. (TF-1.5 3:31 (17-2))
3rd Place Match
Brandon Varner (Northwood-Kensett) 9-6, Jr. over Caden Hartz (Columbus Catholic) 9-8, So. (Fall 2:00)
5th Place Match
Sean Wilwert (Central Elkader) 6-4, So. over Austin Schlee (MFL Mar Mac) 7-9, Fr. (Fall 1:54)

160
1st Place - Drew Fox of Riceville
2nd Place - Cael Brunner of Nashua-Plainfield
3rd Place - Bryer Subject of West Hancock
4th Place - Carson Hartz of Columbus Catholic
5th Place - Austin Nikolai of MFL Mar Mac
6th Place - Jake Yoder of Hudson
1st Place Match
Drew Fox (Riceville) 5-0, Jr. over Cael Brunner (Nashua-Plainfield) 12-3, Jr. (Fall 3:15)
3rd Place Match
Bryer Subject (West Hancock) 8-4, Jr. over Carson Hartz (Columbus Catholic) 11-5, Fr. (Dec 10-5)
5th Place Match
Austin Nikolai (MFL Mar Mac) 9-8, Jr. over Jake Yoder (Hudson) 2-6, So. (Fall 1:37)

170
1st Place - Ethan Fulcher of Hudson
2nd Place - Derik Downing of Nashua-Plainfield
3rd Place - Jacob Waller of Bellevue
4th Place - Justin Ausborn of West Hancock
5th Place - Alex Buser of Columbus Catholic
Round 1
Derik Downing (Nashua-Plainfield) 11-2, Jr. over Jacob Waller (Bellevue) 12-3, So. (Fall 2:22)
Justin Ausborn (West Hancock) 7-6, Jr. over Alex Buser (Columbus Catholic) 6-11, Jr. (Fall 3:26)
Round 2
Ethan Fulcher (Hudson) 9-0, Sr. over Alex Buser (Columbus Catholic) 6-11, Jr. (TF-1.5 3:45 (17-2))
Derik Downing (Nashua-Plainfield) 11-2, Jr. over Justin Ausborn (West Hancock) 7-6, Jr. (Dec 8-5)
Round 3
Ethan Fulcher (Hudson) 9-0, Sr. over Justin Ausborn (West Hancock) 7-6, Jr. (TF-1.5 2:14 (16-0))
Jacob Waller (Bellevue) 12-3, So. over Alex Buser (Columbus Catholic) 6-11, Jr. (Fall 1:01)
Round 4
Ethan Fulcher (Hudson) 9-0, Sr. over Jacob Waller (Bellevue) 12-3, So. (Fall 1:50)
Derik Downing (Nashua-Plainfield) 11-2, Jr. over Alex Buser (Columbus Catholic) 6-11, Jr. (Fall 3:11)
Round 5
Ethan Fulcher (Hudson) 9-0, Sr. over Derik Downing (Nashua-Plainfield) 11-2, Jr. (Fall 0:22)
Jacob Waller (Bellevue) 12-3, So. over Justin Ausborn (West Hancock) 7-6, Jr. (Fall 0:47)

182
1st Place - Mathew Francis of West Hancock
2nd Place - Evan Kalainoff of Nashua-Plainfield
3rd Place - Skyler Lufkin of North Union
4th Place - Hunter Grimm of Central Elkader
5th Place - Ryder Michels of Bellevue
6th Place - Jared King of Hudson
1st Place Match
Mathew Francis (West Hancock) 10-3, So. over Evan Kalainoff (Nashua-Plainfield) 12-2, Sr. (Dec 5-2)
3rd Place Match
Skyler Lufkin (North Union) 5-10, Sr. over Hunter Grimm (Central Elkader) 5-4, Fr. (Fall 1:32)
5th Place Match
Ryder Michels (Bellevue) 7-7, Fr. over Jared King (Hudson) 1-3, Jr. (Fall 0:42)

195
1st Place - Zach Howe of MFL Mar Mac
2nd Place - Dalton Asche of Nashua-Plainfield
3rd Place - Luke Giesemann of Bellevue
4th Place - Roberto Verastegui of Hudson
5th Place - Connor Knudtson of Columbus Catholic
Round 1
Luke Giesemann (Bellevue) 11-4, Sr. over Connor Knudtson (Columbus Catholic) 5-5, Fr. (Fall 1:42)
Dalton Asche (Nashua-Plainfield) 8-5, Sr. over Roberto Verastegui (Hudson) 6-3, Jr. (Fall 1:01)
Round 2
Zach Howe (MFL Mar Mac) 17-0, Sr. over Dalton Asche (Nashua-Plainfield) 8-5, Sr. (Fall 1:45)
Luke Giesemann (Bellevue) 11-4, Sr. over Roberto Verastegui (Hudson) 6-3, Jr. (Fall 5:17)
Round 3
Zach Howe (MFL Mar Mac) 17-0, Sr. over Roberto Verastegui (Hudson) 6-3, Jr. (Fall 0:22)
Dalton Asche (Nashua-Plainfield) 8-5, Sr. over Connor Knudtson (Columbus Catholic) 5-5, Fr. (Fall 1:34)
Round 4
Zach Howe (MFL Mar Mac) 17-0, Sr. over Connor Knudtson (Columbus Catholic) 5-5, Fr. (Fall 1:36)
Dalton Asche (Nashua-Plainfield) 8-5, Sr. over Luke Giesemann (Bellevue) 11-4, Sr. (Fall 2:11)
Round 5
Zach Howe (MFL Mar Mac) 17-0, Sr. over Luke Giesemann (Bellevue) 11-4, Sr. (Fall 1:18)
Roberto Verastegui (Hudson) 6-3, Jr. over Connor Knudtson (Columbus Catholic) 5-5, Fr. (Fall 3:48)

220
1st Place - Gideon Rollene of Northwood-Kensett
2nd Place - Mitchel Marr of Riceville
3rd Place - Tanner Hagen of West Hancock
4th Place - Isaac Steffans of Postville
5th Place - Blake Johnson of Hudson
6th Place - Aidan Schmitz of Columbus Catholic
1st Place Match
Gideon Rollene (Northwood-Kensett) 15-0, Sr. over Mitchel Marr (Riceville) 3-2, So. (Fall 3:39)
3rd Place Match
Tanner Hagen (West Hancock) 11-1, Sr. over Isaac Steffans (Postville) 12-2, Sr. (Fall 1:15)
5th Place Match
Blake Johnson (Hudson) 3-5, Jr. over Aidan Schmitz (Columbus Catholic) 6-8, Sr. (Fall 1:44)

285
1st Place - Chandler Redenius of West Hancock
2nd Place - Chris Eastman of Riceville
3rd Place - Jacob Trudo of MFL Mar Mac
4th Place - Tony Trevino of Hudson
5th Place - Ethan Thofson of Northwood-Kensett
6th Place - Jarrett Peterson of Nashua-Plainfield
1st Place Match
Chandler Redenius (West Hancock) 8-0, Sr. over Chris Eastman (Riceville) 10-1, Sr. (Dec 2-0)
3rd Place Match
Jacob Trudo (MFL Mar Mac) 15-2, Jr. over Tony Trevino (Hudson) 6-3, Jr. (Fall 1:39)
5th Place Match
Ethan Thofson (Northwood-Kensett) 3-3, Sr. over Jarrett Peterson (Nashua-Plainfield) 1-8, So. (Fall 0:28)