Results of Flanagan Invitational in Cresco

By G. Wyatt Schultz for The Predicament

1 Crestwood, Cresco 229.5
2 Creston/O-M 199
3 Decorah 143
4 Mason City 108
5 North Fayette Valley 103
6 Riceville 61.5
7 Waukon 49

106
1st Place Match - Nathaniel Bigalk (Crestwood, Cresco) 15-1 won by decision over Ryan Wilson (Crestwood, Cresco) 2-1 (Dec 1-0)

113
Round 3 - Anders Kittelson (Crestwood, Cresco) 15-0 won by fall over Lincoln Keeler (Creston/O-M) 11-5 (Fall 2:56)

120
1st Place Match - Jakob Regan (Waukon) 14-2 won by fall over Austin Evans (Creston/O-M) 19-6 (Fall 2:50)

126
1st Place Match - Carter Fousek (Crestwood, Cresco) 15-0 won by fall over Gabe Rolon (Mason City) 11-6 (Fall 1:45)

132
1st Place Match - Jace Rhodes (Mason City) 15-2 won by major decision over Cole Butikofer (Crestwood, Cresco) 11-3 (MD 19-7)

138
1st Place Match - Cooper Wiemann (Mason City) 16-1 won by fall over Triston Barncastle (Creston/O-M) 16-6 (Fall 1:27)

145
1st Place Match - Jackson Rolfs (Decorah) 10-1 won by decision over Chase Thomas (Crestwood, Cresco) 11-3 (Dec 4-2)

152
1st Place Match - Lawson Losee (Riceville) 22-1 won by major decision over Clay Schemmel (Crestwood, Cresco) 10-4 (MD 9-1)

160
1st Place Match - Garrett Lovstuen (Decorah) 11-4 won by fall over Briley Hayes (Creston/O-M) 19-8 (Fall 2:50)

170
1st Place Match - Hunter Bye (Crestwood, Cresco) 10-5 won by decision over Keenan Tyler (Decorah) 6-3 (Dec 3-1)

182
1st Place Match - Landen Schemmel (Crestwood, Cresco) 14-2 won in sudden victory - 1 over Kale Rodgers (North Fayette Valley) 13-5 (SV-1 3-1)

195
1st Place Match - Jackson Kinsella (Creston/O-M) 28-1 won by decision over Drew Fox (Riceville) 21-1 (Dec 9-2)

220
1st Place Match - Treyton Burnikel (Crestwood, Cresco) 12-1 won by decision over Mitchel Marr (Riceville) 22-4 (Dec 7-1)

285
1st Place Match - Jackson Blue (North Fayette Valley) 13-2 won by fall over Chris Wilson (Creston/O-M) 19-10 (Fall 2:14)

106
3rd Place Match - Justin Parsons (Creston/O-M) 17-7 won by fall over Kale DiMarco (Mason City) 8-5 (Fall 1:28)
5th Place Match - Kollin Henry (Decorah) 10-5 won by decision over Christian Ahrens (Creston/O-M) 14-11 (Dec 4-1)

120
3rd Place Match - Nick Koch (North Fayette Valley) 13-6 won by fall over Cole Schmauss (Crestwood, Cresco) 3-2 (Fall 3:24)
5th Place Match - Wyatt Gulla (Waukon) 1-6 received a bye () (Bye)

126
3rd Place Match - Collin Holm (Decorah) 9-1 won by fall over Trey Chesnut (Creston/O-M) 15-15 (Fall 3:59)
5th Place Match - Lane Rolfs (Decorah) 7-7 won by fall over Lucas Byrnes (Waukon) 4-12 (Fall 4:47)

132
3rd Place Match - Brady Stille (Decorah) 9-5 won by fall over Brandon Briley (Creston/O-M) 16-9 (Fall 1:19)
5th Place Match - Marcus Gibbs (Waukon) 8-11 won by fall over Dillion Sparrgrove (North Fayette Valley) 4-4 (Fall 0:44)

138
3rd Place Match - Austin Wilkins (Decorah) 10-6 won by major decision over Brennan Hayes (Creston/O-M) 16-5 (MD 9-0)
5th Place Match - Bryce Shea (Crestwood, Cresco) 9-7 won by fall over Hale Rhodes (Mason City) 1-3 (Fall 0:51)

145
3rd Place Match - Keaton Street (Creston/O-M) 21-6 won by decision over Aidan Anderson (Creston/O-M) 9-3 (Dec 1-0)
5th Place Match - Jack Siglin (Mason City) 4-11 won by fall over Jacob Homp (Waukon) 0-7 (Fall 2:57)

152
3rd Place Match - Kaden Bolton (Creston/O-M) 22-9 won by major decision over Seth Ihlenfeldt (Mason City) 5-9 (MD 16-4)
5th Place Match - Alex Streif (North Fayette Valley) 10-8 won by fall over Chris Aragon (Creston/O-M) 4-10 (Fall 5:17)

160
3rd Place Match - Trent Pisney (Crestwood, Cresco) 12-5 won by fall over Ashton Howe (Crestwood, Cresco) 4-2 (Fall 2:30)
5th Place Match - Ethan Olsen (Mason City) 4-13 won by fall over Dylan Lerch (North Fayette Valley) 5-13 (Fall 2:31)

170
3rd Place Match - Corbyn Palmer (Decorah) 7-2 won by fall over Kaden Street (Creston/O-M) 17-14 (Fall 1:50)
5th Place Match - Riley Monahan (Mason City) 3-13 won by decision over Austin Seaton (Creston/O-M) 5-5 (Dec 2-0)

182
3rd Place Match - Andy Weis (Creston/O-M) 23-6 won by decision over Cael Gulrud (Decorah) 3-9 (Dec 7-1)
5th Place Match - Kody Bodensteiner (Decorah) 4-6 won by fall over Drew Jackson (Crestwood, Cresco) 1-3 (Fall 1:58)

195
3rd Place Match - Isaiah Corbin (North Fayette Valley) 9-4 won in sudden victory - 1 over Jagger Luther (Creston/O-M) 5-5 (SV-1 3-1)
5th Place Match - Landen Bergan (Crestwood, Cresco) 4-2 won by fall over Brendon Dixon (Crestwood, Cresco) 7-10 (Fall 0:42)

220
3rd Place Match - Noah Storts (Decorah) 2-1 won by fall over Liam McIntyre (North Fayette Valley) 6-2 (Fall 0:50)
5th Place Match - Max Chapman (Creston/O-M) 11-8 won by decision over Brandon Gulrud (Decorah) 5-7 (Dec 7-2)

285
3rd Place Match - Brayden Ishman (Crestwood, Cresco) 7-10 won by decision over Edwin Holyoake (Decorah) 1-4 (Dec 1-0)
5th Place Match - Alex Goetzinger (Waukon) 2-2 won by injury default over Andre Davis (Creston/O-M) 3-4 (Inj. 0:00)