Results of Ottumwa Invitational

By G. Wyatt Schultz for The Predicament

1 Kirksville 239
2 Albia 228.5
3 Iowa City, Liberty 179.5
4 Ottumwa Bulldogs 179
5 Newton 178.5
6 Sigourney 164.5
7 Keokuk 159.5
8 Davis County 145.5
9 Fairfield 139.5
10 Des Moines, Abraham Lincoln 119
11 Burlington 117.5

106
1st Place - Carter Anderson of Albia
2nd Place - Wyatt Stewart of Albia
3rd Place - Kade Martin of Davis County
4th Place - Jasmine Luedtke of Ottumwa Bulldogs
5th Place - Aaron Guerrero of Des Moines, Abraham Lincoln
6th Place - Jacob Widmer of Burlington
Round 1
Carter Anderson (Albia) 22-1, Jr. over Jacob Widmer (Burlington) 0-5, Fr. (TF-1.5 1:24 (15-0))
Wyatt Stewart (Albia) 16-1, So. over Kade Martin (Davis County) 14-7, So. (MD 9-0)
Jasmine Luedtke (Ottumwa Bulldogs) 20-8, Fr. over Aaron Guerrero (Des Moines, Abraham Lincoln) 3-5, Fr. (Dec 12-8)
Round 2
Carter Anderson (Albia) 22-1, Jr. over Aaron Guerrero (Des Moines, Abraham Lincoln) 3-5, Fr. (TF-1.5 2:00 (16-1))
Wyatt Stewart (Albia) 16-1, So. over Jasmine Luedtke (Ottumwa Bulldogs) 20-8, Fr. (TF-1.5 3:54 (17-1))
Kade Martin (Davis County) 14-7, So. over Jacob Widmer (Burlington) 0-5, Fr. (Fall 0:41)
Round 3
Carter Anderson (Albia) 22-1, Jr. over Jasmine Luedtke (Ottumwa Bulldogs) 20-8, Fr. (TF-1.5 1:58 (16-1))
Wyatt Stewart (Albia) 16-1, So. over Jacob Widmer (Burlington) 0-5, Fr. (Fall 0:42)
Kade Martin (Davis County) 14-7, So. over Aaron Guerrero (Des Moines, Abraham Lincoln) 3-5, Fr. (Fall 0:33)
Round 4
Carter Anderson (Albia) 22-1, Jr. over Kade Martin (Davis County) 14-7, So. (Fall 1:49)
Wyatt Stewart (Albia) 16-1, So. over Aaron Guerrero (Des Moines, Abraham Lincoln) 3-5, Fr. (TF-1.5 3:14 (21-3))
Jasmine Luedtke (Ottumwa Bulldogs) 20-8, Fr. over Jacob Widmer (Burlington) 0-5, Fr. (Fall 3:40)
Round 5
Carter Anderson (Albia) 22-1, Jr. over Wyatt Stewart (Albia) 16-1, So. (MD 10-2)
Kade Martin (Davis County) 14-7, So. over Jasmine Luedtke (Ottumwa Bulldogs) 20-8, Fr. (MD 10-0)
Aaron Guerrero (Des Moines, Abraham Lincoln) 3-5, Fr. over Jacob Widmer (Burlington) 0-5, Fr. (Fall 1:31)

113
1st Place - Corbin Grace of Ottumwa Bulldogs
2nd Place - Brodie Conner of Albia
3rd Place - Chance McKim of Kirksville
4th Place - Brogan West of Davis County
5th Place - Joclyn Cox of Davis County
Round 1
Brodie Conner (Albia) 15-5, So. over Chance McKim (Kirksville) 7-9, Jr. (Dec 5-3)
Brogan West (Davis County) 4-9, Fr. over Joclyn Cox (Davis County) 5-11, So. (Fall 1:28)
Round 2
Corbin Grace (Ottumwa Bulldogs) 22-5, Jr. over Brogan West (Davis County) 4-9, Fr. (Fall 1:11)
Brodie Conner (Albia) 15-5, So. over Joclyn Cox (Davis County) 5-11, So. (Fall 0:34)
Round 3
Corbin Grace (Ottumwa Bulldogs) 22-5, Jr. over Joclyn Cox (Davis County) 5-11, So. (Fall 3:03)
Chance McKim (Kirksville) 7-9, Jr. over Brogan West (Davis County) 4-9, Fr. (Fall 0:19)
Round 4
Corbin Grace (Ottumwa Bulldogs) 22-5, Jr. over Chance McKim (Kirksville) 7-9, Jr. (Dec 15-8)
Brodie Conner (Albia) 15-5, So. over Brogan West (Davis County) 4-9, Fr. (Fall 0:33)
Round 5
Corbin Grace (Ottumwa Bulldogs) 22-5, Jr. over Brodie Conner (Albia) 15-5, So. (Dec 5-2)
Chance McKim (Kirksville) 7-9, Jr. over Joclyn Cox (Davis County) 5-11, So. (Fall 0:35)

120
1st Place - Dawson Townsend of Davis County
2nd Place - Nolan Riddle of Keokuk
3rd Place - Dawson Bonnett of Albia
4th Place - Dawson Goodwin of Ottumwa Bulldogs
5th Place - Chris Luedtke of Ottumwa Bulldogs
6th Place - Jaxson Morris of Iowa City, Liberty
7th Place - Jacob Bland of Fairfield
8th Place - Avery White of Newton
9th Place - DJ Hammes of Sigourney
10th Place - Lathon Wilcox of Kirksville
11th Place - Joshua Davidson of Keokuk
12th Place - Adam Lundquist of Burlington
13th Place - Chace Majerus of Des Moines, Abraham Lincoln
1st Place Match
Dawson Townsend (Davis County) 13-2, Jr. over Nolan Riddle (Keokuk) 14-4, Fr. (Fall 0:40)
3rd Place Match
Dawson Bonnett (Albia) 18-5, Jr. over Dawson Goodwin (Ottumwa Bulldogs) 23-7, Jr. (Dec 2-0)
5th Place Match
Chris Luedtke (Ottumwa Bulldogs) 8-3, Jr. over Jaxson Morris (Iowa City, Liberty) 4-2, So. (Dec 7-5)
7th Place Match
Jacob Bland (Fairfield) 5-5, Sr. over Avery White (Newton) 2-11, So. (Dec 9-5)
9th Place Match
DJ Hammes (Sigourney) 14-18, So. over Lathon Wilcox (Kirksville) 5-6, So. (Dec 9-5)
11th Place Match
Joshua Davidson (Keokuk) 2-3, Fr. over Adam Lundquist (Burlington) 1-4, Fr. (Fall 2:42)

126
1st Place - Tate O`Shea of Keokuk
2nd Place - Logan Carter of Albia
3rd Place - Hunter Tarr of Kirksville
4th Place - Anthony Bestell of Newton
5th Place - Braylon Griffiths of Ottumwa Bulldogs
6th Place - Deken Sorensen of Davis County
7th Place - Daniel Mc Laughlin of Sigourney
8th Place - Brecken Courtright of Fairfield
9th Place - Diego Vela of Des Moines, Abraham Lincoln
10th Place - Ian Brownsberger of Iowa City, Liberty
11th Place - Seth Adams of Newton
1st Place Match
Tate O`Shea (Keokuk) 12-1, So. over Logan Carter (Albia) 4-3, Jr. (Fall 2:58)
3rd Place Match
Hunter Tarr (Kirksville) 12-3, Jr. over Anthony Bestell (Newton) 5-4, Sr. (Fall 5:05)
5th Place Match
Braylon Griffiths (Ottumwa Bulldogs) 19-4, Fr. over Deken Sorensen (Davis County) 7-9, Fr. (Dec 6-3)
7th Place Match
Daniel Mc Laughlin (Sigourney) 17-15, So. over Brecken Courtright (Fairfield) 4-7, Sr. (Dec 7-2)

132
1st Place - Justin Keller of Albia
2nd Place - Taylor Huggins of Davis County
3rd Place - Nathan Bell of Des Moines, Abraham Lincoln
4th Place - Daltin Doud of Ottumwa Bulldogs
5th Place - Gavin Benton of Iowa City, Liberty
6th Place - Alejandro Morales of Keokuk
7th Place - Reid Molyneux of Sigourney
8th Place - Conner McPartlin of Newton
1st Place Match
Justin Keller (Albia) 20-4, So. over Taylor Huggins (Davis County) 13-3, Jr. (SV-1 7-5)
3rd Place Match
Nathan Bell (Des Moines, Abraham Lincoln) 3-5, Sr. over Daltin Doud (Ottumwa Bulldogs) 16-11, Fr. (Fall 4:53)
5th Place Match
Gavin Benton (Iowa City, Liberty) 2-4, Fr. over Alejandro Morales (Keokuk) 8-10, Sr. (Dec 9-8)
7th Place Match
Reid Molyneux (Sigourney) 9-5, Fr. over Conner McPartlin (Newton) 3-8, Fr. (Fall 1:16)

138
1st Place - Dominic Cahalan of Kirksville
2nd Place - Cohyn Roach of Fairfield
3rd Place - Jackson Phillip of Iowa City, Liberty
4th Place - Miles Rich of Des Moines, Abraham Lincoln
5th Place - Tanner Burchett of Burlington
6th Place - Hunter Haage of Keokuk
7th Place - Jacob Moore of Sigourney
8th Place - Dagan Burnett of Fairfield
9th Place - Jayden Ball of Davis County
10th Place - Morgan VanHemert of Davis County
11th Place - Conrad Kirchner of Keokuk
12th Place - Joey Pearson of Albia
1st Place Match
Dominic Cahalan (Kirksville) 15-1, So. over Cohyn Roach (Fairfield) 8-3, Sr. (Dec 5-0)
3rd Place Match
Jackson Phillip (Iowa City, Liberty) 3-3, Jr. over Miles Rich (Des Moines, Abraham Lincoln) 3-5, Jr. (Fall 3:29)
5th Place Match
Tanner Burchett (Burlington) 4-1, Fr. over Hunter Haage (Keokuk) 2-3, Jr. (Dec 11-9)
7th Place Match
Jacob Moore (Sigourney) 17-14, Fr. over Dagan Burnett (Fairfield) 4-5, Sr. (Fall 1:33)

145
1st Place - Brennan Amos of Newton
2nd Place - Eli Zanoni of Albia
3rd Place - Levi Boudewyn of Keokuk
4th Place - Xavier Johnson of Keokuk
5th Place - Payton Cline of Fairfield
6th Place - Evan Dawson of Sigourney
7th Place - Austin Payne of Davis County
8th Place - Quinlan Lawrence of Iowa City, Liberty
9th Place - Mikey Cain of Ottumwa Bulldogs
10th Place - Jackson Tubbs of Iowa City, Liberty
11th Place - Damon Sovern of Albia
12th Place - Prophett Krepps of Kirksville
13th Place - David Galvan-Gonzalez of Des Moines, Abraham Lincoln
14th Place - Landon Whiting of Burlington
1st Place Match
Brennan Amos (Newton) 9-2, Jr. over Eli Zanoni (Albia) 21-5, Jr. (Fall 3:35)
3rd Place Match
Levi Boudewyn (Keokuk) 12-7, Sr. over Xavier Johnson (Keokuk) 4-3, Fr. (Fall 0:42)
5th Place Match
Payton Cline (Fairfield) 8-3, Sr. over Evan Dawson (Sigourney) 18-12, Jr. (Fall 5:24)
7th Place Match
Austin Payne (Davis County) 14-8, Sr. over Quinlan Lawrence (Iowa City, Liberty) 2-4, Fr. (For.)
9th Place Match
Mikey Cain (Ottumwa Bulldogs) 9-15, So. over Jackson Tubbs (Iowa City, Liberty) 2-4, So. (For.)
11th Place Match
Damon Sovern (Albia) 3-7, Jr. over Prophett Krepps (Kirksville) 1-10, Jr. (MD 18-4)
13th Place Match
David Galvan-Gonzalez (Des Moines, Abraham Lincoln) 2-5, Jr. over Landon Whiting (Burlington) 1-4, Jr. (Fall 3:56)

152
1st Place - Stephen Conley of Albia
2nd Place - Logan Blickhan of Kirksville
3rd Place - Zachariah Shoemaker of Ottumwa Bulldogs
4th Place - Logan Adam of Fairfield
5th Place - Colin Sharp of Newton
6th Place - Ethan Rose of Keokuk
7th Place - Sam Greiner of Sigourney
8th Place - Noah Courtney of Keokuk
1st Place Match
Stephen Conley (Albia) 19-3, Sr. over Logan Blickhan (Kirksville) 13-3, Sr. (Dec 1-0)
3rd Place Match
Zachariah Shoemaker (Ottumwa Bulldogs) 23-4, Jr. over Logan Adam (Fairfield) 5-6, Sr. (Dec 9-3)
5th Place Match
Colin Sharp (Newton) 6-7, Jr. over Ethan Rose (Keokuk) 6-10, So. (Fall 3:10)
7th Place Match
Sam Greiner (Sigourney) 3-11, Jr. over Noah Courtney (Keokuk) 0-5, Fr. (Fall 2:58)

160
1st Place - Jack Clarahan of Sigourney
2nd Place - Jarrod Alger of Iowa City, Liberty
3rd Place - Lance Helm of Albia
4th Place - James Wenndt of Newton
5th Place - Ryan Harvey of Kirksville
6th Place - Ethan Renteria of Ottumwa Bulldogs
7th Place - Andy Palma of Ottumwa Bulldogs
8th Place - Dakota Haage of Keokuk
9th Place - Luckyboy Kpan of Des Moines, Abraham Lincoln
10th Place - Mat Garmon of Davis County
11th Place - Kaleb Barnes of Keokuk
1st Place Match
Jack Clarahan (Sigourney) 27-2, So. over Jarrod Alger (Iowa City, Liberty) 5-1, Sr. (For.)
3rd Place Match
Lance Helm (Albia) 12-6, Fr. over James Wenndt (Newton) 6-4, Sr. (Dec 11-10)
5th Place Match
Ryan Harvey (Kirksville) 6-7, So. over Ethan Renteria (Ottumwa Bulldogs) 3-8, So. (Fall 1:53)
7th Place Match
Andy Palma (Ottumwa Bulldogs) 2-3, Sr. over Dakota Haage (Keokuk) 3-8, Jr. (Fall 0:13)

170
1st Place - Mickey Griffith of Des Moines, Abraham Lincoln
2nd Place - Trestin Sales of Burlington
3rd Place - Trevor Summers of Ottumwa Bulldogs
4th Place - Jaden Ballinger of Kirksville
5th Place - Cade Molyneux of Sigourney
6th Place - Drew Snyder of Iowa City, Liberty
7th Place - Caleb Zaugg of Burlington
8th Place - Andrew Johnston of Ottumwa Bulldogs
9th Place - Zack Glasscock of Keokuk
10th Place - Wyatt Weter of Newton
1st Place Match
Mickey Griffith (Des Moines, Abraham Lincoln) 8-0, Jr. over Trestin Sales (Burlington) 4-1, Sr. (MD 8-0)
3rd Place Match
Trevor Summers (Ottumwa Bulldogs) 25-3, Jr. over Jaden Ballinger (Kirksville) 11-4, Jr. (Dec 11-5)
5th Place Match
Cade Molyneux (Sigourney) 10-6, Jr. over Drew Snyder (Iowa City, Liberty) 7-4, Sr. (For.)
7th Place Match
Caleb Zaugg (Burlington) 2-3, So. over Andrew Johnston (Ottumwa Bulldogs) 4-7, Sr. (Fall 3:02)
9th Place Match
Zack Glasscock (Keokuk) 3-12, Sr. over Wyatt Weter (Newton) 1-11, Fr. (Fall 2:00)

182
1st Place - Tristan Gillespie of Kirksville
2nd Place - Aidan Schuster of Sigourney
3rd Place - Theodore Metcalf of Fairfield
4th Place - Darius Willis Newell of Iowa City, Liberty
5th Place - Kaleb Spurgeon of Keokuk
6th Place - Nolan Simpson of Burlington
7th Place - Eli Stater of Ottumwa Bulldogs
8th Place - Charlie VanHemert of Davis County
9th Place - Julian Moore of Ottumwa Bulldogs
10th Place - Gael Batres of Ottumwa Bulldogs
1st Place Match
Tristan Gillespie (Kirksville) 14-1, Sr. over Aidan Schuster (Sigourney) 24-7, Jr. (Dec 6-2)
3rd Place Match
Theodore Metcalf (Fairfield) 7-3, Jr. over Darius Willis Newell (Iowa City, Liberty) 6-3, Jr. (For.)
5th Place Match
Kaleb Spurgeon (Keokuk) 7-9, Sr. over Nolan Simpson (Burlington) 2-3, So. (Fall 1:35)
7th Place Match
Eli Stater (Ottumwa Bulldogs) 8-10, Sr. over Charlie VanHemert (Davis County) 1-4, Fr. (Fall 0:14)
9th Place Match
Julian Moore (Ottumwa Bulldogs) 5-4, Sr. over Gael Batres (Ottumwa Bulldogs) 0-5, So. (M. For.)

195
1st Place - Owen Sanger of Newton
2nd Place - Vinny Lima of Iowa City, Liberty
3rd Place - Cade Streigle of Sigourney
4th Place - Grant McHenry of Kirksville
5th Place - Brandon McKeag of Ottumwa Bulldogs
6th Place - Martin Cerda of Burlington
7th Place - Carter Replogle of Davis County
8th Place - Arya Patel of Fairfield
1st Place Match
Owen Sanger (Newton) 9-3, Sr. over Vinny Lima (Iowa City, Liberty) 7-3, Fr. (For.)
3rd Place Match
Cade Streigle (Sigourney) 23-6, Jr. over Grant McHenry (Kirksville) 4-4, Jr. (Fall 3:44)
5th Place Match
Brandon McKeag (Ottumwa Bulldogs) 8-12, Jr. over Martin Cerda (Burlington) 2-3, So. (Fall 1:24)
7th Place Match
Carter Replogle (Davis County) 1-8, Fr. over Arya Patel (Fairfield) 1-9, Sr. (Fall 3:23)

220
2nd Place - Colton Hannah of Kirksville
2nd Place - Paul Ballard of Albia
3rd Place - Travis Thomsen of Burlington
4th Place - Caden Yoerger of Iowa City, Liberty
5th Place - Cesar Smithburg of Fairfield
6th Place - Jay Guerra of Ottumwa Bulldogs
7th Place - Aydan O`Connor of Keokuk
1st Place Match
Paul Ballard (Albia) 18-3, Fr. over Colton Hannah (Kirksville) 12-2, Jr. (Dec 5-2)
3rd Place Match
Travis Thomsen (Burlington) 3-2, Sr. over Caden Yoerger (Iowa City, Liberty) 3-8, Jr. (For.)
5th Place Match
Cesar Smithburg (Fairfield) 7-4, Jr. over Jay Guerra (Ottumwa Bulldogs) 11-16, So. (Dec 3-0)

285
1st Place - William Muckler of Newton
2nd Place - Bryce Kertz of Kirksville
3rd Place - John Schuelka of Burlington
4th Place - Brendon Benton of Iowa City, Liberty
5th Place - Israel Smith of Des Moines, Abraham Lincoln
6th Place - Grady Flynn of Fairfield
7th Place - Jordan Salyers of Keokuk
8th Place - John Hardin of Ottumwa Bulldogs
9th Place - Joel Goldman of Sigourney
1st Place Match
William Muckler (Newton) 11-1, Sr. over Bryce Kertz (Kirksville) 14-2, Jr. (UTB 4-3)
3rd Place Match
John Schuelka (Burlington) 3-2, Fr. over Brendon Benton (Iowa City, Liberty) 2-4, Jr. (For.)
5th Place Match
Israel Smith (Des Moines, Abraham Lincoln) 3-2, Jr. over Grady Flynn (Fairfield) 2-3, Jr. (Fall 1:28)
7th Place Match
Jordan Salyers (Keokuk) 3-3, Jr. over John Hardin (Ottumwa Bulldogs) 11-17, Fr. (Fall 1:29)