Youth Tournaments

Coaches: You need to get your Youth Tournament listed early. Call 319-551-5827

The cost to place a listing on this calendar without an ad in the newspaper is-$60.

If you already advertise in The Predicament newspaper it is only $30 to add your listing girls to the website.

 1/16 Page Ad for $50.00 ($20.00 more than the $60.00 Website Ad), ($80.00 Total)

1/8 Page Ad for $85.00 ($55.00 more than the $60.00 Website Ad), ($115.00 Total)

1/4 Page Ad for $144.00 ($114.00 more than the $60.00 Website Ad), ($174.00 Total)

1/2 Page Ad for $240.00 ($210.00 more than the $60.00 Website Ad), ($270.00 Total)

Full Page Ad for $400.00 ($370.00 more than the $60.00 Website Ad), ($430.00 Total)

Click Here to Submit a Youth Tournament

Adobe Reader is required to view PDF entry forms.

 

Date Tournament, Divisions, Contact Information, Entry Forms Site
Friday
Jan 17, 2020
Added Jan 7, 2020
St. Ansgar Booster Club Youth Wrestling Tournament
Divisions:
Div I PreK-K, Div  II 1-2, Div III 3-4, Div IV 5-6
Contact:
Jon Koster 641-590-6309    Rescheduled for a later date
Click Here for Entry Form
St. Ansgar
High School
St. Ansgar, IA
Friday
Jan 24, 2020
Added June 26, 2019
Knights Wrestling Club Youth Tournament
Divisions:
Grades K, 1-2, 3-4, 5-6, 7-8
Contact:
Kirk Crawford 319-231-1117 kwcwrestling@hotmail.com
Click Here for Entry Form
Union
Middle School
Dysart, IA
Friday
Jan 24, 2020
Added Nov 13, 2019
Interstate 35 Youth Wrestling Trophy Tournament
Divisions:
Div I K-2, Div II 3-4, Div III 5-6, Div IV 7-8
Contact:
Heather Snell qhrsnell03@msn.com
Click Here for Entry Form      Click Here to Register
Interstate 35
High School
Truro, IA
Friday
Jan 24, 2020
Added Nov 20, 2019
DCG Mustang Wrestling Club Tournament
Individual Youth Folkstyle Event
Divisions:
PreK-K,  1-2,  3-4,  5-6,  7-8
Contact:
DCGmustangwrestling@gmail.com
Click Here for Flyer         Click Here to Register
Dallas Center-Grimes
Meadows Gym
Grimes, IA
Friday
Jan 24, 2020
Added Nov 26, 2019
Alburnett Sports Boosters Kids Wrestling Tournament
Divisions:
Mitey Mites PK-K, Super PeeWee 1-2, Cadet 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Josh Henriksen 319-239-6307 jhenriksen@alburnettcsd.org
Click Here for Flyer          Click Here to Register
Alburnett
High School
Alburnett, IA
Saturday
Jan 25, 2020
Added Sept 19, 2019
Aplington-Parkersburg "Little Falcon" Wrestling Tournament
Divisions:
PeeWee K-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Alan Hoff 319-939-8381
Click Here for Entry Form
Aplington-Parkersburg
High School
Parkersburg, IA
Saturday
Jan 25, 2020
Added Oct 1, 2019
Glenwood Wrestling Club Tournament
Novice Division:
6&U, 8&U, 10&U, 12&U
Open Division:
8&U, 10&U, 12&U, 14&U
Contact:
Jason Black 402-681-1968 or Noan Williamson 402-980-6062 or Steve Maxwell 402-214-4203
Click Here for Entry Form                      Click Here to Register
Glenwood
High School
Glenwood, IA
Saturday
Jan 25, 2020
Added Dec 4, 2019
Annual Little Wildcat Wrestling Tournament
Divisions:
Div K-K, Div I 1-2, Div II 3-4, Div III 5-6, Div IV 7-8
Contact:
Mindy Bengtson 515-494-5796
Click Here for Flyer            Click Here to Register
Carlisle WAC
Carlisle, IA
Saturday
Jan 25, 2020
Added Dec 5, 2019
Lancer Wrestling Championships
Divisions:
PreK-K-1,  2-3,  4-5,  6-8
Contact:
Greg Ruben 608-385-4074 greg.ruben@bench.com or Jace Clawiter 507-951-0722 lchwrestler@isd300.k12.mn.us
Click Here for Flyer       Click Here to Register
La Crescent
High School
La Crescent, MN
Saturday
Jan 25, 2020
Added Dec 24, 2019
Twisted Steel Youth Tournament
Boys Divisions:
PreK-K, 1-2,  3-4,  5-6,  7-8
Girls Divisions:
PreK-K, 1-2,  3-4,  5-6,  7-8
Contact:
Matthew Gustafson 712-229-7006 gusty347@gmail.com
Click Here for Entry Form
Sheldon
High School
Sheldon, IA
Saturday
Jan 25, 2020
Added Dec 31, 2019
Kyler Kiner Memorial Wrestling Tournament
Divisions:
Super PeeWee PK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Jesse Sundell 515-450-8461 jesse.sundell@ogden.k12.ia.us
Click Here for Entry Form
Ogden
High School
Ogden, IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Aug 18, 2019
Redhawk Wrestling Club Youth Tournament
Divisions:
Div I PreK-K, Div II 1-2, Div III 3-4, Div IV 5-6, Div V 7-8
Contact:
Scott Monat Email: sjmonat@gmail.com
Click Here for Entry Form
North Tama
High School
Traer, IA
Sunday
Jan 26, 2019
Added Oct 6, 2019
Five Seasons Youth Wrestling Dual Meet Tournament for Beginner Wrestlers
Divisions: K - 6th Duals for Beginners
Contact:
 Jeff Knox 319-361-1241 knoxja@mchsi.com
Click Here for Flyer                  Click Here to Register
Kennedy
High School
Cedar Rapids, IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Oct 15, 2019
Underwood Eagles Wrestling Club Youth Tournament
Divisions:
Mini PeeWee 6&U, PeeWee 7-8, Bantam 9-10, Junior 11-12, Senior 13-14
Contact:
  Lucas Bose boseluke@gmail.com  or Emily Huneke  emilyhuneke@gmail.com
Click Here for Flyer           Click Here to Register
Underwood
High School
Underwood, IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Oct 17, 2019
Liberty Bolt Brawl
Divisions:
PreK-K, 1-2, 3-4, 5-6, 7-8
Contact:
Joe Williams 815-978-7636 joe@williamstrainingacademy.com
Click Here for Entry Form    or  Click Here to Register
Liberty
High School
North Liberty, IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Oct 26, 2019
Iowa/USA State Wrestling Championships
Boys Divisions:
6U, 8U, 10U, 12U, 14U
Girls Divisions: PW, 9U, 12U, 14U, 
Contact:
kidsdirectorusaia@gmail.com
Click here for Flyer                      Click Here to Register
US Cellular Center
Cedar Rapids, IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Oct 26, 2019
Team J-Hawk Youth Wrestling Tournament
Divisions:
Super PeeWee PK-K, PeeWee 1-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Josh Jacob  josh.jacobs@j-hawks.com
Click Here for Entry Form         Click Here to Register
Urbandale
High School
Urbandale, IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Oct 26, 2019
Mustang Wrestling Tournament
Divisions:
PreK-K, 1-2, 3-4, 5-6, 7-8
Contact
:
Click Here to Register
East Marshall
High School
Le Grand,IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Oct 31, 2019
CPU Wrestling Classic
Divisions:
Developmental PK-K, Beginner 1-2, Novice 3-4, Junior 5-6
Contact:
Matt Grennan 319-849-1102 Ext 2300 mgrennan@cpuschools.org
Click Here for Entry Form
Center Point-Urbana
High School
Center Point, IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Nov 1, 2019
Mason City Wrestling Club K-6 Wrestling Tournament
Divisions:
Div I K-2, Div II 3-4, Div III 5-6
Contact:
mckidswrestling@gmail.com 641-583-1355
Click Here for Entry Form
Mason City
High School
Iowa, IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Nov 5, 2019
Siouxland Tournament of Champions
Divisions:
PeeWee PreK-KG, Novice 1-2, Intermediate 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Jordan Langley 712-253-2975 or Email: siouxlandwrestlingacademy@gmail.com
Click Here for Flyer          Click Here to Register
Bishop Heelan Catholic
High School
Sioux City, IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Nov 7, 2019
5th Annual North Union Little Warrior Wrestling Tournament
Divisions:
Div I PreK-K, Div II 1-2,  Div III 3-4, Div IV 5-6, Div V 7-8
Contact:
Joe Johnson joe.johnson@nuwarriors.org
Click Here for Entry Form 
North Union
Middle School
Swea City, IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Nov 11, 2019
Alta-Aurelia All Trophy Kiwanis Wrestling Tournament
Divisions:
PeeWee TK-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Mike Fry  712-221-9084
Click Here for Entry Form
Aurelia
Middle School
Aurelia, IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Nov 13, 2019
East Sac Booster Club Youth Tournament
Divisions:
Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Novice 5-6, Junior 7-8
Contact:
Sammie Bruce  sjbruce64@gmail.com
Click Here for Entry Form
East Sac County
High School
Lake View, IA
Sunday
Jan 26,2020
Added Nov 15, 2020
Durant Junior Classic Tournament
Divisions:
PeeWee K&U, Bantam 1-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
durantwrestlingassociation@gmail.com
Click Here for Entry Form
Durant
High School
Durant, IA
Sunday
Jan 26,  2020
Added Nov 23, 2019
Heffern-Mathis-Lonning Memorial Tournament
Divisions:
Div AA K, Div A 1-2, Div B 3-4, Div C 5-6
Contact:
Jonathan Miller 563-219-1692
Click Here for Flyer          Click Here to Register
Waukon
Senior High School
Waukon, IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Nov 23, 2019
Little Buc Wrestling Tournament
Boys Divisions:
PeeWee PK-K, Cadet 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Girls Divisions: Div I PreK-2, Div II 3-5, Div III 6-8
Contact:
Mike Ries 563-920-6998 or Fred Peck 563-920-5944 info@ebmatclub.com
Click Here for Entry Form       Click Here to Register
East Buchanan
High School
Winthrop, IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Dec 5, 2019
Annual John J. Harris Youth Wrestling Tournament
Divisions:
Div I PreK-K, Div II 1-2, Div III 3-4, Div IV 5-6
Contact:
Bill shuler 641-202-0790 or Nathon Grau 360-320-3809 or Blake Prichard 712-210-7401
Click Here for Entry Form
Activity Center
Corning, IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Jan 7, 2020
Chad Ewing Memorial Moravia Youth Tournament
Divisions:
Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6,  Senior 7-8
Contact:
Denny Whitlow 641-895-4643 denny.whitlow@moravia.k12.ia.us
Click Here for Entry Form
Moravia
High School
Moravia, IA
Friday
Jan 31, 2020
Added Sept 23, 2019
Adrian Kids Classic Wrestling Tournament
Divisions:
PreK-K,  1-2,  3-4,  5-6  Weigh-ins 4:30-5:30
Contact:
Doug Bullerman 507-370-1590 or 507-483-2245 or Tony Thier 507-226-4850
No Preregistration  $12.00  WALKINS ONLY
Adrian
High School
Adrian, MN
Friday
Jan 31, 2020
Added Dec 24, 2019
South Central Calhoun Titan Youth Tournament
Divisions:
Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Kent Wuebker 712-830-6730 kpwuebker@gmail.com
Click Here for Entry Form
South Central Calhoun
Middle School
Rockwell City, IA
Friday
Jan 31, 2020
Added Jan 10, 2020
AC/GC Little Charger Wrestling Tournament
Divisions:
PeeWee K-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Matt Van Meter mdvanmeter@gmail.com 641-757-1174 or Shawn Danker sdanker@acgcschools.org 641-757-0275
Click Here for Entry Form
ACGC
High School
Guthrie Center, IA
Saturday
Feb 1, 2020
Added Aug 26, 2019
22 Annual Penny Thomas Youth Wrestling Tournament
Divisions:
Beginners PreK-K, Pee Wee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Jake Thomas Email jacobleethomas@gmail.com
Click Here for Entry Form
Woobury Central
High School
Moville, IA
Saturday
Feb 1, 2020
Added Nov 6, 2019
PCM Jr. Mustang Wrestling Tournament
Divisions:
Div I K-2, Div II 3-4, Div III 5-6, Div IV 7-8
Contact:
Renae Tool 641-521-4870
Click Here for Entry Form
PCM
High School
Monroe, IA
Saturday
Feb 1, 2020
Added N0v 7, 2019
Sheldon Youth Folkstyle Tournament
Divisions:
Super PeeWee PK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Kory Roos 712-348-4212 or Julie Roos 712-348-4210 or Kayla Ross 515-227-6522
Click Here for Entry Form
Sheldon
High School
Sheldon, IA
Saturday
Feb 1, 2020
Added Jan 5, 2020
Clear Lake Youth Wrestling Tournament
Divisions:
Squirts PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Doug Munn 641-530-0229 doug@asi-contracting.com or Dale Richtsmeier 641-529-1310 dalerichtsmeier@gmail.com
Click Here for Entry Form
Clear Lake
High School
Clear Lake, IA
Sunday
Feb 2, 2020
Added Oct 17, 2019
PeeWee Hunger Games
Divisions:
Div I PreK, Div II K, Div III 1-2   
Contact:
Joe Williams 815-978-7636 joe@williamstrainingacademy.com
Click Here for Entry Form     Or    Click Here to Register
CANCELLED IN SUPPORT OF BRANDON SORENSEN
Click Here for the Sorensen Flyer
Liberty
High School
North Liberty, IA
Sunday
Feb 2, 2020
Added Oct 17, 2019
Rumble in the Arena
Divisions:
Div I 3-4, Div II 5-6, Div III 7-8
Contact:
Joe Williams 815-978-7636 joe@williamstrainingacademy.com
Click Here for Entry Form     Or    Click Here to Register
CANCELLED IN SUPPORT OF BRANDON SORENSEN
Click Here for the Sorensen Flyer
Liberty
High School
North Liberty, IA
Sunday
Feb 2, 2020
Added Oct 24, 2019
Beckman High School Little Blazer Wrestling Tournament
Divisions:
PeeWee K-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Tom Hageman tjhageman5@gmail.com 563-581-9234
Click Here for Entry Form
Beckman
High School
Dyersville, IA
Sunday
Feb 2, 2020
Added Oct 25, 2019
Woodbine Optimist Club Annual Wrestling Tournament
Divisons:
Mini PeeWee 6&U, PeeWee 7-8, Intermediate 9-10, Junior 11-12, Senior 13-15
Contact:
Carrie Murdock 402-290-7574 carriem@nustyle.net
Click Here for Entry Form
Woodbine
High School
Woodbine, IA
Sunday
Feb 2, 2019
Added Nov 6, 2019
Wilton Wrestling Club Walk-in Developmental Tournament
Divisions:
PreSchool - 4th Grade
Contact:
Shane Boorn 563-506-6156 or Gabe Boorn 563-210-0872 or Emily Rogers 563-370-3942
Click Here for Entry Form
Wilton
High School
Wilton, IA
Sunday
Feb 2, 2020
Added Nov 13, 2019
The Clarinda Wrestling Club Tournament
Divisions:
Div I PreK-K, Div II 1-2, Div III 3-4, Div IV 5-6, Div V 7-8
Contact:
Josh Porter 515-571-4090 or Paul Honnold 515-499-6053 paulhonnold@gmail.com
Click Here for Flyer          Click Here to Register
Clarinda
High School
Clarinda, IA
Sunday
Feb 2, 2020
Added Nov 13, 2020
4th Annual Gordon von Ahsen Beginners Wrestling Tournament
Divisions:
Mini PeeWee K&U, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
John Murtaugh 712-579-2766 jmurtaugh@hcsdcyclones.com
Click Here for Entry Form
Harlan
High School
Harlan, IA
Sunday
Feb 2, 2020
Added Dec 4, 2019
Fairfield Tournament of Champions & Team Competition
Divisions:
Bantam PreK-2,  Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Heather Miller 641-472-0991
Click Here for Entry Form
Fairfield
High School
Fairfield, IA
Sunday
Feb 2, 2020
Added Dec 12, 2019
Duane Harney Invitational
Girls Divisions:
PK-8, Pre-Tournament Clinic with Forrest Molinari of Titan Mercury and Hawkeye WC
Boys Divisions:
Div I K-2, Div II 3-4, Div III 5-6
Contact:
Rick Sloss ricksloss@hotmail.com 515-954-8259
Click Here for Flyer            Click Here to Register
Woodward-Granger
Gymnasium
Woodward, IA
Sunday
Feb 2, 2020
Added Dec 17, 2019
Audubon Fire & Rescue Association Round Robin Wrestling Tournament
Divisions:
Mini PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Novice 3-4, Junior 5-6
Contact:
Kris Obermeier obehacker@iowatelecom.net or 712-563-4235 or 712-304-0373
Click Here for Entry Form
Audubon
High School
Audobon, IA
Sunday
Feb 2, 2020
Added Dec 20, 2019
Mount Vernon Wrestling Club Tournament
Boys Divisions: 1 - 6 Grade
Girls Divisions: 1 - 8 Grade
Contact:
            WALK INS ONLY
Click Here for Flyer
Mount Vernon
High School
Mount Vernon, IA
Sunday
Feb 2, 2020
Added Dec 27, 2019
Carroll Cardinals Youth Wrestling Tournament
Divisions:
Cadet PreK-K, PeeWee 1-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Dan Drake 712-830-6624 or Steve Klocke 712-830-2206 or Brian Kuhlmann 712-210-4478
Click Here for Entry Form
Carroll
High School
Carroll, IA
Sunday
Feb 2, 2020
Added Jan 13, 2020
Riverdale Wrestling Club Wrestling Tournament
Divisions:
Super PeeWee 6&U, PeeWee 7&8, Bantam 9&10, Novice 11&12, Junior 13&14
Contact:
Jed Mathis 309-235-9058
Click Here for Entry Form
Riverdale
Senior High School
Port Byron, IL
Sunday
Feb 2, 2020
Added Jan 13, 2020
Ottumwa Youth Wrestling Team Tournament
Boys Divisions:
Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Girls Divisions:
Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
jeremy.frueh@ottumwaschools.com
Click Here for Entry Form
Evans
Middle School
Ottumwa, IA
Sunday
Feb 2, 2020
Added Jan 22, 2020
Pocahontas Wrestling Club "Super Bowl Brawl" Wrestling Tournament
Divisions:
Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Gavin Hjerleid 319-750-5353 ghjerleid@gmail.com
Click Here for Entry Form
Pocahontas Area
High School
Pocahontas, IA
Friday
Feb 7, 2020
Added Jan 15, 2020
Coon Rapids Lion's Club Individual Wrestling Tournament
Divisions:
Bantam K-2, PeeWee 3-4, Junior 5-6
Contact:
Steve Cadwallader 7112-999-2854 or 712-210-1331 Chris Pevestorf 712-790-0382
Click Here for Entry Form          Must Reregister
CR-B Jr/Sr
High School
Coon Rapids,  IA
Saturday
Feb 8, 2020
Added Aug 29, 2019
RMN Event Heroes Conquest
Boys Division:
6&U, 8&U, 10&U, 12&U, 15&U, 18&U
Girls Division:
K-2,  3-5,  6-8,  9-12
Open Division:
125, 133, 141, 149, 157, 165, 174, 184, 197, 215, 285
Click Here for Flyer                     RMN Website
Heartland
Events Center
Grand Island, NE
Saturday
Feb 8, 2020
Added Nov 19, 2019
Bulldog Battle Team Tournament
Divisions:
  K - 6th Grade
Contact:
Christina Swanek cswanek@gm.k12.mn.us  507-250-3868
Click Here for Entry Form
Grand Meadow
Public Schools
Grand Meadow, MN
Saturday & Sunday
Feb 8 & 9, 2020
Added Nov 15, 2019
Gopher State Nationals - Midwest Nationals Tour
Divisions:
PreK-K, 1-2, 3-4, 5-6, 7-8
contact:
Lance Klinkhammer lance@wesportsservices.org 608-210-1710
Click Here for Website
Monticello
High School
Monticello, MN
Sunday
Feb 9, 2020
Added Nov 1, 2019
Iowa AAU State Qualifying District Tournaments
Divisons:
Div A 3-4, Div B 5-6, Div C 7-8
Contact:
Check your District
Click Here for Flyer     Click Here for Track Wrestling
Various Locations
Sunday
Feb 9, 2020
Added Nov 15, 2019
Little Kings GMLOS Individual Tournament
Divisions:
PreK- 6th Grade
Contact:
Christina Swanek cswanek@gm.k12.mn.us 507-250-3868
Click Here for Entry Form
Grand Meadow
Public Schools
Grand Meadow, MN
Sunday
Feb 9, 2020
Added Jan 18, 2020
Decorah Viking Athletic Booster Club Youth Wrestling Tournament
Divisions:
PreK-K, 1-2, 3-4, 5-6
Contact:
Paul Snell 507-273-9032 paul.snell@decorah.k12.ia.us
Click Here for Entry Form
Decorah
High School
Decorah, IA
Sunday
Feb 9, 2020
Added Nov 15, 2019
Storm Chasers Youth Wrestling Tournament
Divisions:
Div I PreK-K, Div II 1-2, Div III 3-4, Div IV 5-6, Div V 7-8
Contact:
Paden Lawler 641-640-0954 stormchaserswrestling@gmail.com
Click Here for Entry Form
South Hardin
High School
Eldora, IA
Sunday
Feb 9, 2020
Added Jan 22, 2020
Yankton Jr. Bucks Wrestling Tournament
Divisions:
Tots 6&U, Bantam 7&8, Midget 9&10, Novice 11&12, Schoolboy 13&14
Contact:
yanktonjrbuckes@gmail.com   Nick Kisch 605-660-3873  Taylor Portillo 605-760-3066
Click Here for Flyer         Click Here to Register
Yankton
High School
Yankton, SD
Friday
Feb 14, 2020
Added Dec 24, 2019
Mini Rocket Wrestling Tournament
Divisions:
Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
rlettingtoniii@gmail.com
Click Here for Entry Form
EBF JR/SR
High School
Eddyville, IA
Sunday
Feb 16, 2020
Added Nov 5, 2019
East Central Story Youth Wrestling Club
Wendell Williams Tournament
Divisions:
Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Troy Weber 515-520-4095 or Josh Houston 515-291-0853 eastcentralstory@gmail.com
Click Here for Entry Form
Nevada
High School
Nevada, IA
Sunday
Feb 16, 2020
Added Nov 12, 2019
West Branch Wrestling Club Tournament
Divisions:
Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Novice 5-6, Junior 7-8
Contact:
Mike Thomas 319-936-8426
Click Here for Flyer       Click Here to Register
West Branch
High School
West Branch, IA
Sunday
Feb 16, 2020
Added Nov 18, 2019
Battle on the Wapsie
Divisions:
K-6th Grade School Based Dual Tournament
Contact:
Rhino Cox  319-784-7834 rcox@wapsiepines.com
Click Here for Flyer
Wapsie Valley
High School
Fairbank, IA
Sunday
Feb 16, 2020
Added Sept 19, 2019
Greenfield Lions Club Youth Wrestling Tournament
Divisions:
Pre PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Midget 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Click Here for Flyer                 Click Here for Entry Form
Nodaway Valley
High School
Greenfield, IA
Sunday
Feb 16, 2020
Added Dec 10, 2019
Burlington Iron Dog Classic
Divisions:
PeeWee 6&U, Bantam 8&U, Novice 10&U, Junior 12&U, Senior 14&U
Contact:
Katy Hinman 314-403-4366 burlingtonyouthgrayhounds@gmail.com
Click Here for Flyer        Click Here to Register
Burlington
High School
Burlington, IA
Sunday
Feb 16, 2020
Added Dec 20, 2019
HLV Little Warrior Wrestling Tournament
Divisions:
Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Jenna Fraker 641-990-5532 Beau Jack 319-640-0926
Click Here for Entry Form              Click Here to Register 
HLV
High School
Victor, IA
Sunday
Feb 16, 2020
Added Dec 28, 2019
The Jordan Taylor Red Oak Jr. Wrestling Tournament
Divisions: Mini PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Brett Eubank 712-621-0181 eubankb@roschools.org
Click Here for Entry Form
Red Oak
High School
Red Oak, IA
Sunday
Feb 16, 2020
Added Jan 8, 2020
West Delaware Little Hawk Wrestling Tournament
Divisions:
Super PeeWee JK-K, Bantam 1-2, Intermediate 3-4, Novice 5-6, Schoolboy 7-8
Contact:
Jeff Voss jvoss@w-delaware.k12.ia.us
Click Here for Flyer             Click Here to Register 
West Delaware
High School
Manchester, IA
Sunday
Feb 23, 2020
Added Jan 8, 2020
TWE Wrestling Club Youth Tournament
Divisions:
PreK - 8 Round Robin
Contact:
641-481-5232 trojanwarriorelite@gmail.com
Click Here for Flyer         Click Here to Register
South Tama
High School
Tama, IA
Saturday & Sunday
Feb 29-Mar 1, 2020
Added Nov 1, 2019
Iowa AAU Kids State Tournament
Divisions:
Div A 3-4, Div B 5-6, Div C 7-8
Contact:
Wes Creason aauwrestlingiowa@gmail.com
Click Here for Flyer
Wells Fargo Arena
Des Moines, IA
Saturday
March 7, 2020
Added Jan 21, 2020
Buena Vista University "Beaver Classic" Youth, High School & OldTimer's Wrestling Tournament
Youth Divisions:
PK-K, 1-2, 3-4, 5-6, 7-8
High School Divisions:
9-10, 11-12
Old Timers:
Jr Division 28 & U, Sr 29 & Older
Contact:
Sean White 712-749-2029 or Jim Shima 712-299-1315 beaverclassic@yahoo.com
Click Here for Flyer          Click Here to Register
Buena Vista
Field House
Storm Lake, IA
Friday
March 13, 2020
Added Sept 23, 2019
Adrian Kids NYWA District Qualifier Wrestling Tournament
Divisions:
PreK-K,  1-2,  3-4,  5-6, 7-8  Weigh-ins 4:30-5:30
Contact:
Doug Bullerman 507-370-1590 or 507-483-2245 or Tony Their 507-226-4850
No Preregistration  $12.00 Entry Fee   WALKINS ONLY
Adrian
High School
Adrian, MN
Saturday & Sunday
March 14-15, 2020
Added Oct 1, 2019
Corn Cob Nationals
Girls Division:
10 & U, 11 - 14,  15 - 18
Boys Division:
6&U, 7-8, 9-10, 11-12, 13-14, 15-18
Open Division:
19-34, 35 & up, MOMS by Weight
Contact:
Brian Keck  Info@CornCobNationals.com
Click Here for Flyer      Click Here to Register
Iowa State Fairgrounds
Jacobson Center
Des Moines, IA

-----